Chora Teva masowo zwalnia

opublikowano: 14-12-2017, 22:00

Izraelski koncern farmaceutyczny, dla którego w Polsce pracuje 1,5 tys. osób, zwolni na świecie co najmniej 14 tys. pracowników.

Po nadmiernym apetycie przychodzi czas na zaciskanie pasa. Izraelski koncern farmaceutyczny Teva, największy na świecie gracz na rynku leków generycznych, w ubiegłym roku przejął za 40,5 mld USD portfolio leków firmy Allergan. Teraz zadłużenie Tevy ponad dwukrotnie przekracza giełdową kapitalizację, a nowy zarząd przystępuje do ostrych cięć.

OSTRE CIĘCIE: Duńczyk Kåre Schultz przejął stery w izrealskiej Tevie miesiąc temu, gdy kurs akcji spółki spadł do poziomu najniższego od 17 lat. Jego receptą na uleczenie giganta w produkcji generyków są masowe zwolnienia, które mają zmniejszyć koszty o 3 mld USD rocznie.
Zobacz więcej

OSTRE CIĘCIE: Duńczyk Kåre Schultz przejął stery w izrealskiej Tevie miesiąc temu, gdy kurs akcji spółki spadł do poziomu najniższego od 17 lat. Jego receptą na uleczenie giganta w produkcji generyków są masowe zwolnienia, które mają zmniejszyć koszty o 3 mld USD rocznie. Fot. ARC

— Ruszamy z programem głębokiej restrukturyzacji. Zamierzamy natychmiast i zdecydowanie zredukować naszą bazę kosztową — mówi Kåre Schultz, od niedawna prezes Tevy.

Kluczowym elementem restrukturyzacji jest „wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej”, które wiązać się będzie z masowymi zwolnieniami. Spółka zapowiada, że — pomijając ewentualną sprzedaż niektórych gałęzi biznesu — w najbliższych latach pożegna się z nią co czwarty pracownik, czyli co najmniej 14 tys. osób. Do większości zwolnień ma dojść już w przyszłym roku. Spółka zapowiedziała, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy zawiadomi pracowników, których dotkną redukcje. Nie wiadomo, jak konkretnie decyzja globalnej centrali odbije się na biznesie Tevy w Polsce. Izraelska grupa zatrudnia tutaj około 1,5 tys. osób, z czego mniej więcej połowa zatrudniona jest w segmencie produkcyjnym (fabryka w Krakowie), a reszta odpowiada za sprzedaż i marketing w warszawskiej centrali. Teva miała też zakład produkcyjny w Kutnie (dawna Polfa), zamknęła go jednak już w 2015 r. i przeniosła produkcję do Krakowa.

— Nie ma jeszcze informacji dotyczących wpływu decyzji globalnej centrali na zatrudnienie w Polsce — mówi Anna Załuska, kierownik działu komunikacji polskiego oddziału Tevy. Teva wytwarza w Polsce blisko 4 mld tabletek i kapsułek rocznie, w asortymencie ma ponad 500 produktów, w tym tak znane marki, jak vibovit i aviomarin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu