Chwila oddechu?

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 18-11-2020, 10:59

Nowy tydzień nie przynosi istotnych zmian na rynkach finansowych, a nadzieje na szczepionkę znoszą się z obawami dotyczącymi wysokiego poziomu nowych przypadków Covid-19 i możliwości dalszego schładzania aktywności w celu opanowania rozprzestrzeniania się wirusa.

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się na blisko -0.5% minusach i początek handlu na Starym Kontynencie nie przynosi większych przetasowań. Wciąż jednak pozostajemy blisko ostatnich maksimów. Nadzieje związane z badaniami nad szczepionką podkreślał we wczorajszym wystąpieniu Jerom Powell, który uważa, że pomoże ona wrócić gospodarce na stare tory, ale droga do tego jest jeszcze bardzo długa. CEO Pfizera podkreślił, że kamień milowy w badaniach nad szczepionką został osiągnięty i firma przygotowuje się już do awaryjnego użycia w USA i uzyskania zgody przez tamtejsze władze. Po tym jak kurz związany z wyborami prezydenckimi w USA powili opada, Kongres ponownie zbiera się do kontynuowania rozmów dotyczących negocjacji fiskalnych, co może też wesprzeć sentyment rynkowy.Akcje Tesli podrożały w handlu posesyjnym o 10% po informacjach o dołączeniu spółki 21 grudnia do indeksu S&P500.; Dziś w centrum uwagi rynków znajdować się będą październikowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Wczorajszy odczyt NY Empite State, obrazujący jak radzi sobie najmocniej dotknięty przez pandemię region w USA, wypadł słabiej od prognoz i spadł do 6.3 pkt. z 10.5 pkt. w październiku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na rynku walutowym pozytywnie wyróżniają się notowania japońskiego jena, a kurs USDJPY schodzi poniżej 104 po informacjach o silnym wzroście nowych przypadków covid-19 w Tokio i ryzyku wprowadzenia najwyższego stanu alarmowego. Mimo zagrożeń związanych z kolejną falą epidemii w Japonii tamtejsza waluta zyskuje kanałem napływu kapitału w kierunku bezpiecznych przystani. Dolar tymczasem bez względu na sentyment rynkowy pozostaje pod presją, a notowania EURUSD podchodzą pod okolice 1.19. Wczorajsze dane z USA okazały się mieszane, bez wpływu na notowania amerykańskiej waluty. Październikowa sprzedaż detaliczna nieco rozczarowała, ale za to odczyt produkcji przemysłowej zaskoczył pozytywnie. W obecnej sytuacji wydaje się jednak, że dane makroekonomiczne mogą pozostawać nieco w cieniu, a notowaniami głównej pary walutowej w większym stopniu rządzi sentyment rynkowy.

Na rynku ropy naftowej wczorajszy raport API, który wskazał na wzrost stanów magazynowych ropy w USA o przeszło 4 mln baryłek nieco zaciążył na notowaniach. Te jednak odrobiły już straty, a kurs WTI dobija powoli do 42 USD za baryłkę napędzany nadziejami związanymi ze szczepionką oraz możliwością odroczenia w czasie przez kartel OPEC decyzji o planowanym z początkiem 2021 roku poluzowaniu limitów produkcyjnych. W obecnej sytuacji, gdy kolejna fala pandemii sprzyja przywracaniu restrykcji problemy z popytem powinny zachęcać członków kartelu do utrzymania produkcji na dotychczasowym poziomie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane