Cicha rewolucja w dotacjach

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 02-11-2017, 22:00

Przedsiębiorcy, którzy staną w szranki o granty na centra B+R, nie będą już przechodzili oceny formalnej. Dzięki temu szybciej dostaną decyzję o wsparciu

Obowiązująca od września ustawa wdrożeniowa autorstwa Ministerstwa Rozwoju ma sprawić, że strumień unijnego dofinansowania popłynie żwawiej do firm. Nowe zasady organizowania konkursów z dotacjami i oceny projektów powinny też ułatwić życie przedsiębiorcom. Co istotne, zmienione wytyczne, które przewiduje wspomniana regulacja, muszą być wprowadzone do programów operacyjnych. Niedawno Komitet Monitorujący zatwierdził nowe kryteria programu Inteligentny Rozwój. Zmiany zostały wprowadzone w działaniach 2.1 („Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw”) i 3.2.2 („Kredyt na innowacje technologiczne”). Pierwszy instrument finansuje inwestycje w nowoczesną aparaturę i sprzęt, dzięki którym przedsiębiorcy mogą tworzyć własne centra badawczo-rozwojowe, zaś drugi — przedsięwzięcia polegające na wdrożeniu nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań, prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

PŁYNNY BUDŻET: Magdalena Zawadzka, partner z Crido Taxand, podkreśla, że instytucje nie powinny odrzucać wniosków o dofinansowanie z powodu oceny poszczególnych pozycji kosztowych zapisanych w projekcie. — Każdy, kto prowadzi projekt, wie, że jego budżet zmienia się w trakcie realizacji przedsięwzięcia — zaznacza Magdalena Zawadzka.
Fot. Marek Wiśniewski

— Merytorycznie w obu konkursach zmienia się niewiele. Projekty będą musiały spełnić podobne jak dotychczas wymogi. Cicha rewolucja dotyczy kryteriów formalnych i oceny formalnej, która zniknie jako osobny etap, a od wielu lat dużym obciążeniem dla firm składających wnioski i instytucji, które je oceniały — mówi Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

Krócej o miesiąc

Jak podkreśla, w ostatnim konkursie „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw” ocena formalna wniosków o dofinansowanie trwała aż dwa miesiące. Resort rozwoju chce ją skrócić o co najmniej 30 dni. W przyszłych naborach dotyczących obu wspomnianych działań podstawowe kwestie formalne będą sprawdzane automatycznie przez system elektroniczny w momencie złożenia wniosku przez przedsiębiorcę.

— Co do zasady, kryteria wymagające weryfikacji informacji zawartych we wniosku, które dotychczas były traktowane jako formalne, staną się wytycznymi merytorycznymi. Dotyczy to np. kwestii finansowania założeń projektu, w tym prawidłowego wyliczenia kwoty wsparcia. W efekcie liczba kryteriów w działaniu 2.1 POIR zmniejszy się z 25 do 18 — zaznacza Małgorzata Chmielewska. Ekspertka Konfederacji Lewiatan zwraca również uwagę na możliwość poprawiania przez przedsiębiorcę wniosku o dofinansowanie w części dotyczącej kryteriów merytorycznych projektu. Co konkretnie i w jaki sposób przedstawiciele biznesu będą mogli skorygować? Określi to szczegółowo regulamin konkursu.

— Zmiana ta dotyczy np. obowiązku wpisywania się przedsięwzięcia w obszar krajowych inteligentnych specjalizacji (KSI). Jeśli przedsiębiorca określi KSI w niewłaściwy sposób, a ekspert uzna, że projekt dotyczy innej inteligentnej specjalizacji, wnioskodawca będzie mógł zweryfikować swój wybór jeszcze w trakcie oceny — tłumaczy Małgorzata Chmielewska.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

I przypomina że, już w 2009 r. Konfederacja Lewiatan opowiadała się za tym, aby wszystkie kryteria, których ocena jest związana z analizą treści wniosku, były traktowane jak merytoryczne.

— Natomiast sprawy techniczne, a więc to, czy wniosek ma wypełnione wszystkie pola, został złożony we właściwym miejscu i czasie lub na właściwym formularzu, powinny być sprawdzane automatycznie poprzez elektroniczny system naboru — podkreśla Marzena Chmielewska. Również Magdalena Zawadzka, partner z Crido Taxand, pozytywnie ocenia zmiany, jakie Ministerstwo Rozwoju wprowadza w programach operacyjnych. — Uprawomocniają one stosowaną od dłuższego czasu praktykę, zgodnie z którą w konkursach dla firm formalności już

od dawna nie były powodem odrzucania wniosków. Przedsiębiorca miał prawo do poprawek formalnych wniosku, co de facto wydłużało całą procedurę oceny. Eliminacja etapu oceny formalnej, zwłaszcza w dobie digitalizacji, jest właściwym krokiem — uważa Magdalena Zawadzka.

Bez taryfy ulgowej

Ekspertka Crido Taxand wskazuje też na jedno z ważniejszych kryteriów oceny formalnej, które nie zostało w całości wyeliminowane, tylko przeniesione do etapu oceny merytorycznej. Dotyczy ono wykluczenia z możliwości otrzymania dotacji przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

— Sytuacja ta będzie badana w każdym przypadku przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Powód? W momencie otrzymania pomocy publicznej beneficjent nie może znajdować się w trudnej sytuacji ekonomicznej — wyjaśnia ekspertka Crido Taxand. Odnosząc się do zmian w działaniach 2.1 i 3.2.2 POIR, w tym możliwości korekty wniosku o grant w ramach oceny merytorycznej, Magdalena Zawadzka podkreśla, że zapisy regulaminu przesądzą o zakresie i trybie dokonywania takiej poprawki. Jej zdaniem, jeżeli rozwiązania te będą zbieżne z wprowadzonymi w instrumencie Szybka ścieżka, czyli poddziałaniu 1.1.1 POIR, to zdecydowanie ułatwią one życie przedsiębiorcom. Chodzi m.in. o możliwość korekty kosztów czy doprecyzowanie tzw. kamieni milowych projektu przy podpisywaniu umowy o dofinansowanie.

— Instytucje nie powinny w żadnym działaniu odrzucać wniosków o dofinansowanie z powodu oceny poszczególnych pozycji kosztowych. Każdy, kto prowadzi projekt, wie, że jego budżet w trakcie realizacji podlega wielokrotnym zmianom. Poza tym instytucja ma jeszcze wiele okazji do oceny kwalifikowalności poszczególnych wydatków przy rozliczaniu dotacji — konkluduje Magdalena Zawadzka.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane