Ciepłownicy biorą kierunek na gaz

PGE Energia Ciepła, lider rynku w Polsce, odchodzi od węgla na rzecz gazu i przekonuje, że ten trend zdominuje branżę

Trudno w to uwierzyć, ale w dotychczasowej historii Forum Ekonomicznego w Krynicy uczestnicy nie poświęcali zbyt wiele uwagi losowi ciepłownictwa. W tym roku, jak zauważył Wojciech Dąbrowski, szef kontrolowanej przez państwo PGE Energia Ciepła, zrobili to po raz pierwszy. Od razu musieli się zająć pierwszą ofiarą problemów tego rynku — Elektrociepłownią Andrychów. U źródła katastrofalnej sytuacji finansowej firmy leżą wysokie ceny energii i uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO 2).

Menedżerowie sektora ciepłowniczego krytykowali w Krynicy
model wyznaczania taryfy na ciepło, dającej przedsiębiorstwom zbyt niską marżę.
Nie było jednak przedstawicieli regulatora, by od razu na te uwagi odpowiedzieć
Zobacz więcej

KOMU PRZESZKADZA TARYFA:

Menedżerowie sektora ciepłowniczego krytykowali w Krynicy model wyznaczania taryfy na ciepło, dającej przedsiębiorstwom zbyt niską marżę. Nie było jednak przedstawicieli regulatora, by od razu na te uwagi odpowiedzieć Fot. Marek Wiśniewski

— Ciepłownictwo, w tym systemowe, stoi przed wyzwaniami, których chyba nie było w minionych latach — przyznał Jacek Szymczak, szef Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Węgiel musi odejść

Za wyzwaniami stoi przede wszystkim zaostrzająca się europejska polityka klimatyczna, zobowiązująca ciepłowników do zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności. Tym celom służy też system handlu uprawnieniami do emisji CO 2.

— Trudno zakładać, że tendencja związana ze wzrostem cen uprawnień zostanie odwrócona — podkreślił Jacek Szymczak.

Takie założenia już dawno odrzucił Wojciech Dąbrowski, który stoi na czele lidera polskiego rynku ciepła.

— Przygotowujemy się, zgodnie ze strategią, do zmiany miksu paliwowego. Wiemy, w jakim kierunku zmierza polityka Unii Europejskiej. Wiemy też, że węgiel nie może być dłużej naszym podstawowym surowcem. Nowym głównym paliwem będzie dla nas gaz — zapowiedział szef PGE Energia Ciepła.

Nie zamierza kroczyć tą drogą samotnie. Prognozuje, że będzie to wiodący trend na polskim rynku ciepłowniczym.

— Namawiamy też nieduże firmy ciepłownicze, by nie czekały z takimi decyzjami — podkreślił Wojciech Dąbrowski.

Ratunek małych

Namawianie mniejszych firm ma szerszy kontekst, związany z ich przyszłością na rynku.

— Andrychów to dobry przykład ilustrujący kłopot wynikający z tego, że ciepłownictwo postrzegane jest jako element dobra publicznego. Przy takim postrzeganiu regulator zgadza się na taryfy dające 3 proc. rentowności. A taka rentowność po pierwsze — nie daje szans na sfinansowanie przyszłych inwestycji, a po drugie — nie daje firmom odporności na ryzyko biznesowe, np. wzrostu cen CO 2 — podkreślił Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemensa w Polsce odpowiedzialny za sektor energetyczny.

PGE Energia Ciepła oferuje receptę na te kłopoty — przejęcia. Strategia firmy zakłada przejmowanie mniejszych i większych firm ciepłowniczych, których sytuacja nie pozwala sfinansować wymaganych przez UE inwestycji środowiskowych.

— Czas biegnie bardzo szybko, terminy unijne się zbliżają. Prowadzimy już zaawansowane rozmowy w sprawie wejścia kapitałowego do niewielkich elektrociepłowni — poinformował Wojciech Dąbrowski.

Na rynku dużo się jednak mówi o większej transakcji — możliwej sprzedaży elektrociepłowni należących do państwowego Tauronu. Naturalnym nabywcą wydaje się PGE Energia Ciepła, czyli podmiot największy i ze strategią opartą na przejęciach.

— Interesują nas firmy ciepłownicze w miastach mniejszych, średnich i większych — tak na pytanie o aktywa Tauronu odpowiedział Wojciech Dąbrowski.

Wyższa taryfa

Odpowiedzią na kłopoty ciepłownictwa może też być zmiana przez regulatora sposobu wyznaczania taryfy na ciepło. Dziś opiera się ona na ledwie dwóch zmiennych kosztowych.

— Ten model nie przystaje do rzeczywistości biznesowej — uważa Wojciech Dąbrowski.

Jednocześnie rzeczywistość nakłada na ciepłowników obowiązek dostarczania klientom ciepła.

— Taki system regulacyjny nie może się utrzymać. Rozmawiamy na temat jego zmiany — podkreśli szef PGE Energia Ciepła.

Ta zapowiedź wywołała obawę moderatora dyskusji, Rafała Zasunia z portalu wysokienapiecie.pl, że ceny ciepła wzrosną i przekroczą próg bólu klientów, którzy zaczną szukać alternatywnej opcji, np. własnych źródeł ciepła. W dyskusji nie uczestniczył jednak nikt z Urzędu Regulacji Energetyki. Nie było też przedstawicieli zagranicznych firm ciepłowniczych. Obecny był zaś Aleksander Zawisza, wicedyrektor pionu rozwoju Gaz-Systemu, firmy infrastrukturalnej kontrolowanej przez państwo.

— Nie traćmy ducha, regulator nas wy… — spuentował Aleksander Zawisza. — Wysłucha — rozwiał wątpliwości moderator.

KOMENTARZ

Inwestycje w odnawialne źródła energii to melodia przyszłości

ANDRZEJ MOCHOŃ, prezes Targów Kielce

Zgodnie z danymi Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat w ostatnich latach wzrosło znacząco na Starym Kontynencie zużycie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Zainteresowanie inwestycjami w urządzenia pozwalające na pozyskiwanie energii z wody, wiatru czy słońca staje się coraz powszechniejsze, zwłaszcza że pozostaje w zgodzie z postulatami natury ekologicznej. To nie tylko np. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, lecz także zwiększenie zatrudnienia w sektorze nowych technologii. O rosnącym zainteresowaniu tematyką paneli fotowoltaicznych, solarów czy pomp ciepła świadczyć może tegoroczna, rekordowa pod względem liczby gości, edycja Targów Odnawialnych Źródeł Energii Enex Nowa Energia. Podczas marcowej wystawcy w Targach Kielce przeszło 6 tys. zwiedzających zapoznało się z ofertą 84 firm. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania pod hasłem Dom bez rachunków. Podczas paneli poruszono kwestię znaczenia pomp ciepła w dużych przedsiębiorstwach, lecz także w budynkach mieszkalnych.

Tematyka paneli słonecznych została poruszona w trakcie organizowanych przez nasz ośrodek Ogólnopolskich Targów Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz Dom. Popularność tego typu wydarzeń pozostaje w zgodzie z danymi mówiącymi, iż sektor fotowoltaiki jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów OZE w Polsce i na świecie (dane za Agencją Moody’s). Pomimo entuzjastycznych przewidywań dotyczących rozwoju rynku energii odnawialnej w naszym kraju, zwiększenia popularności samochodów z napędem elektrycznym i mocy płynącej m.in. ze źródeł fotowoltaicznych, istotną kwestią pozostaje edukacja ekologiczna mieszkańców naszego kraju. Alternatywne źródła energii mogą w dłuższej perspektywie pozytywnie wpłynąć m.in. na jakość powietrza.

Tej jakże ważnej tematyce poświęcony został Kongres Ekologii Powietrza Antysmog, którego premierowa edycja odbyła się w naszym ośrodku w lutym 2019 r. Jego celem była debata na temat możliwości ograniczenia emisji CO 2 w mieście. Inwestycje w odnawialne źródła energii to melodia przyszłości. Naszym zadaniem w przypadku każdej branży reprezentowanej przez naszych wystawców jest stworzenie możliwości do dialogu między dostawcą a odbiorcą tego typu usług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy