Ciężka flota trzeci bieg wrzuca

Marcin Bołtryk
06-05-2010, 11:24

Ruszyła sprzedaż aut ciężarowych. Na razie widać tylko pojedyncze jaskółki ożywienia rynku. W drugiej połowie roku ma być dużo lepiej.

Rośnie zapotrzebowanie na nowe ciężarówki

Dane o sprzedaży pojazdów ciężarowych w Polsce po pierwszym kwartale 2010 r. pokazują około 4-procentowy wzrost dostaw samochodów z ciężkiego segmentu (powyżej 15 ton dopuszczalnej masy całkowitej — dmc) w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Niestety, w segmencie pojazdów lekkich (6-15 ton) nadal spadek — o 15 proc. po pierwszym kwartale 2010 r.

— Przewidujemy, że ożywienie w sprzedaży pojazdów ciężarowych, zarówno w Polsce, jak i na rynku europejskim, nastąpi nie wcześniej niż w drugiej połowie 2010 r. Gdy się zacznie, w ciągu kliku miesięcy zapasy polskich dealerów samochodów ciężarowych wrócą do normalnego poziomu. Przewidujemy także, że utrzymają się nadwyżki zdolności produkcyjnych, zarówno, jeśli chodzi o pojazdy, naczepy, jak i zabudowy. Jednocześnie szacujemy, że w drugiej połowie tego roku zakłady DAF po raz pierwszy od września 2008 r. powinny zwiększyć zdolności produkcyjne dla zaspokojenia rosnącego popytu na pojazdy ciężarowe — opowiada Zbigniew Kołodziejek, szef marketingu DAF Trucks Polska.

Motorem napędowym tego wzrostu będzie transport międzynarodowy oraz zapotrzebowanie na pojazdy do zastosowań specjalistycznych — głównie dla budownictwa i usług komunalnych.

— Firmy świadczące usługi transportowe będą się coraz bardziej specjalizować, co wynika z dążenia do podnoszenia efektywności flot — dodaje Zbigniew Kołodziejek.

Więcej - w czwartkowym Pulsie Biznesu

Ciężarówki Scania
Zobacz więcej

Ciężarówki Scania

KUP ONLINE>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Ciężka flota trzeci bieg wrzuca