Citi: Jak obniżyć inflację?

opublikowano: 23-11-2021, 14:49

Wyższe stopy i umocnienie złotego, o które byłoby łatwiej po zmianie komunikacji ze strony banku centralnego - to przepis na zduszenie inflacji, podany przez ekonomistów Citi Handlowego.

Ekonomiści nie mają wątpliwości, że obecny poziom stóp procentowych w Polsce jest zbyt niski, a plan minimum, który mógłby uspokoić sytuację rynkową, to podniesienie stopy nominalnej w okolice celu inflacyjnego (czyli 2,5 proc.).

“Badania NBP pokazują, że podwyżka stóp procentowych o jeden punkt procentowy obniża wzrost gospodarczy o 0,2-0,4 już po około trzech kwartałach, a inflację o około 0,4-0,5 po półtora roku. Oznacza to, że nawet uwzględniając listopadową zmianę stóp procentowych, inflacja w 2023 roku wynosiłaby wciąż ponad 3 proc. A to i tak przy założeniu, że ostatnio obserwowane wzrosty cen są w znacznym stopniu przejściowe. Licząc w ten sposób, aby sprowadzić inflację do celu potrzeba dodatkowych podwyżek o przynajmniej 1,25 punktu proc. Oczywiście są to tylko zgrubne szacunki, ale pokazują o jakiej mniej więcej skali zacieśnienia mówimy” - napisali ekonomiści w komentarzu specjalnym.

Podwyżki stóp to jednak za mało, bo konieczne jest też umocnienie złotego.

“Jeżeli RPP świadomie „wyłącza” ten kanał kursowy, skala podwyżek niezbędnych do obniżenia inflacji może być ostatecznie nawet o kilka punktów procentowych większa“ - szacują eksperci.

Ich zdaniem, zmiana komunikacji RPP mogłaby ułatwić umocnienie złotego. Do tego potrzebny jednak byłby pełen odwrót od dotychczasowych komentarzy sugerujących preferencje dla słabego złotego.

“Sygnał rynkowy zostałby wzmocniony i uwiarygodniony gdyby np. bank centralny ogłosił sprzedaż walut uzyskanych w ramach ubiegłorocznych interwencji walutowych. Działaniom NBP mógłby towarzyszyć powrót Ministerstwa Finansów do sprzedaży walut bezpośrednio na rynku, a nie w NBP” - dodają eksperci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane