Citi: korelacja między dolarem i surowcami zniknęła

Marek Druś, cnbc.com
aktualizacja: 07-03-2017, 11:54

Czasy, kiedy umocnienie dolara powodowało osłabienie notowań surowców odeszły w przeszłość, twierdzą analitycy Citi Research.

- Ceny surowców miały silną ujemną korelację z dolarem mniej więcej przez ostatnią dekadę, ale ta relacja została przerwana pod koniec 2016 roku i wydaje się, że tak będzie dalej – głosi raport Citi Research.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W czwartym kwartale ubiegłego roku surowce dały duży zwrot z inwestycji. Goldman Sachs Commodity Index wzrósł o 9 proc. Dolar umocnił się w tym samym czasie o ok. 7 proc. wobec głównych walut.

- Choć nie jest to niespotykane, że surowce i dolar drożeją lub tanieją w tym samym czasie, szczególnie kiedy popatrzeć na zwroty w krótszych okresach (dniach lub tygodniach), 4Q 2016 był w rzeczywistości pierwszym kwartałem od ponad dekady, kiedy widoczna była tak znacząca różnica – wskazują analitycy amerykańskiego banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Citi: korelacja między dolarem i surowcami zniknęła