Citibank Handlowy popłynął

ET
opublikowano: 13-08-2008, 00:00

GieŁda Z takimi wynikami niełatwo będzie zrealizować strategię przedstawioną wiosną. Handlowy wciąż w nią wierzy.

GieŁda Z takimi wynikami niełatwo będzie zrealizować strategię przedstawioną wiosną. Handlowy wciąż w nią wierzy.

Na wiosnę Citibank Hand- lowy przedstawił założenia nowej strategii ogranicza- nia kosztów i zwiększania dochodowości do 2010 r. Po II kwartale tego roku realizacja ambitnych założeń, przewidujących osiągnię- cie zwrotu na kapitale (ROE) jeszcze w 2008 r. na poziomie 20 proc. i zbicie wskaźnika koszty/dochody (C/I) do 50 proc. w 2010 r., będzie bardzo trudna do przeprowadzenia. O ile w ogóle możliwa.

— Bank musiałby co kwartał mieć 300 mln zł zysku netto. Nie twierdzę, że to nierealne, jednak będzie bardzo trudne do zrealizowa- nia — mówi Marta Jeżewska, analityk DI BRE Banku.

W II kwartale Handlowy zarobił tylko 169 mln zł wobec 242 mln zł przed rokiem. Skąd tak duży spadek? Bank popłynął na działalności skarbcowej, na której odnotował największą stratę od dziewięciu kwartałów. Przychody z tej linii biznesowej spadły o 32 proc. W dół o 12 proc. poleciały też przychody z prowizji. Ale to akurat na rynku bankowym ostatnio norma. Citibank poprawił za to o 11 proc. wynik z odsetek, których głównym źródłem są kredyty korporacyjne, karty kredytowe i kredyty detaliczne. Handlowy zarobił na nich 325 mln zł wobec 293 mln zł.

Po II kwartale wskaźnik ROE wyniósł 14,9 proc., podczas gdy na koniec mar- ca osiągnął już poziom 16,7 proc. Sławomir Sikora, prezes banku, podtrzymał prognozę, że do końca tego roku Handlowy osiągnie 20-procentowy zwrot na kapitale. Za realny uznał też drugi cel, czyli zbicie kosztów do 50 proc. w ciągu dwóch lat. Po drugim kwar-tale wskaźnik ten wyniósł 62,5 proc. i był niemal taki sam jak po pierwszych trzech miesiącach tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu