Citigroup: szykujcie się na niedobór ropy

opublikowano: 26-09-2017, 07:36
aktualizacja: 26-09-2017, 07:37

Oczekujący na "zalanie rynku" w przyszłym roku przez ropę z OPEC powinni raczej szykować się na jej niedobór, przekonują analitycy Citigroup.

Ed Morse, szef analizy rynku towarowego w Citigroup wskazuje, że pięciu członków OPEC: Libia, Nigeria, Wenezuela, Iran i Irak wykorzystują w tym roku cały swój potencjał wydobycia ropy. Dlatego jest większe ryzyko niedoboru ropy wcześnie w 2018 roku, spowodowane brakiem inwestycji w nowe zdolności produkcyjne w tych krajach, niż jej nadmiaru, przekonuje. Wskazuje, że jeśli OPEC i współpracujące z nim kraje zdecydują o przedłużeniu ograniczenia wydobycia ropy obowiązującego od początku tego roku, przyspieszy to jedynie nadejście okresu, kiedy ujawni się niedostateczna podaż ropy na rynku.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Ropa Brent, która jest benchmarkiem dla więcej niż połowy ropy na świecie, osiągnęła w poniedziałek najwyższy kurs zamknięcia od dwóch lat. We wtorek baryłka ropy Brent z grudniowych kontraktów drożeje o 0,34 proc. do 58,63 USD. Amerykańska ropa WTI z listopadowych kontraktów drożeje o 0,15 proc. do 52,30 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu