CLSA: juan może osłabić się do 7,3 za dolara

opublikowano: 11-09-2019, 07:05

Do końca 2019 r. chińska waluta powinna dalej osłabiać się względem amerykańskiego dolara, osiągając pod koniec grudnia poziom około 7,3 za „zielonego”, prognozuje CLSA, grupa brokersko-inwestycyjna z Hongkongu.

Eric Fishwick, szef ekonomistów w tej instytucji uważa, że deprecjacja juana będzie następstwem utrzymujących się napięć handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, i jest ukrytą formą obrony zastosowaną przez władze w Pekinie. 

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Obserwując na sposób handlu walutą, bardzo wyraźnie można zauważyć, że jest ona wykorzystywana jako sposób na zrównoważenie skutków wyższych taryf celnych - powiedział Fishwick. Dodał, że „…juan może osłabiać się, gdy USA zwiększą napięcie”.

W ubiegłym miesiącu waluta osłabiła się powyżej psychologicznie ważnego poziomu 7 w stosunku do dolara. Słabszy juan, znany również jako renminbi, sprawiłby, że chiński eksport byłby stosunkowo tańszy na rynkach międzynarodowych. Stany Zjednoczone wielokrotnie oskarżały Pekin o utrzymywanie słabszej waluty w celu uzyskania przewagi handlowej nad konkurentami.

Według Fishwicka w roku 2020 juan może nieznacznie się wzmocnić, co jednak będzie w dużej mierze rezultatem nie jego siły, ale osłabienia amerykańskiej waluty, m.in. z powodu niższych stóp procentowych.

Zdaniem Fishwicka, gospodarka USA będzie dalej zwalniać, ponieważ skutki wcześniejszych obniżek podatków będą słabnąć.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu