Co kupują i sprzedają na GPW duzi inwestorzy #41

opublikowano: 20-06-2021, 20:00

W ostatnich dniach uwagę przykuła sprzedaż akcji Columbusa przez prezes Dawida Zielińskiego, którka pozycja na JSW oraz pozbycie się akcji Mabionu i Radpolu przez fundusze

Z tego artykułu dowiesz się:

  • ile na akcje Cognora wydał prezes spółki,
  • akcji których spółek pozbywali się zarządzający TFI,
  • co prezes Columbusa zrobi z pieniędzmi ze sprzedaży części akcji,
  • kto liczy na spadki notowań JSW,
  • w akcjonariacie której spółki zawarto porozumienie w celu obrony interesów mniejszości.

BioMaxima

TriCar Services dokupił 1500 akcji spółki po średniej cenie 26,92 zł. Zarząd BioMaximy wyznaczył na 31 lipca nowy termin złożenia w KNF prospektu emisyjnego, którego zatwierdzenie jest warunkiem koniecznym ubiegania się o przejście z NewConnect na rynek główny GPW. Poprzednio spółka zapowiadała, że uczyni to do 15 czerwca (a jeszcze wcześniej - to 15 maja), ale firma audytorska BDO rozwiązała z nią umowę obejmującą badanie historycznych informacji finansowych za lata 2019-2020 oraz audyty w 2021 i 2022 r. Zarząd spółki szuka nowego audytora.

Na początku czerwca decyzję o przesunięciu terminu złożenia prospekty tłumaczono tym, że w związku z odmiennym modelem biznesowym spółki od innych spółek notowanych na GPW z sektora biotechnologii, powstały wątpliwości dotyczące kwalifikowania pewnych zdarzeń gospodarczych.

Bowim

Konsorcjum Stali, spółka powiązana z członkami rady nadzorczej Bowimu, sprzedała 15 czerwca poza systemem obrotu 19,7 tys. akcji firmy. Cena jednostkowa wyniosła 16 zł.

Weź udział w warsztacie online “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI)” >>

Cognor

PS Holdco, podmiot należy do Przemysława Sztuczkowskiego, prezesa Cognora, kupił na sesji 14 czerwca 0,5 mln akcji po 3,7 zł za sztukę, a na sesji 11 czerwca 60,2 tys. akcji po 3,6 zł za sztukę. Menedżer wydał więc ponad 2 mln zł i są to kolejne transakcje, które spowodowały, że udział inwestora zwiększył się do 68,55 proc.

O tym, że akcje są wciąż niedowartościowane, przekonany jest Jakub Szkopek, analityk z Biura Maklerskiego mBanku, który podniósł z 3,19 do 4,30 zł cenę docelową akcji Cognora. Podniósł też rekomendację - z “trzymaj” do “kupuj”, wynika z raportu, wydanego 18 czerwca. Specjalista uważa, że rekordowe ceny stali przełożą się na 222 mln zł EBITDA Cognora w 2021 r. (poprzedni najlepszy wynik odnotowano w 2007 r. - 227 ml n zł), zmniejszenie zadłużenia i wypłatę dywidendy. Analityk szacuje ją na 0,44 zł na akcję, co przekłada się na dwucyfrową stopę dywidendy.

Na start-up:
Na start-up:
Dawid Zieliński sprzedał niewielką część pakietu akcji Columbusa. 3 mln zł zainwestuje w młodą spółką Saly.
Bogdan Krężel

Columbus

Spółka Gemstone, kontrolowana przez Dawida Zielińskiego, prezesa Columbusa Energy, sprzedała 14 czerwca poza systemem obrotu 75,2 tys. akcji. Cena jednostkowa wyniosła 40 zł, co oznacza, że właściciela zmienił pakiet o wartości 3 mln zł. 75 tys. akcji to 0,1 proc. kapitału zakładowego Columbusa (wycena spółki to 2,46 mld zł) oraz 0,4 proc. dotychczasowego stanu posiadania Gemstone.

Jak wyjaśnił na twitterze Dawid Zieliński, pieniądze ze sprzedaży akcji zainwestuje w start-up Saly. Jest to platforma e-commerce B2B klasy enterprise.

JSW

Numeric Investors ujawnił się z krótką pozycją na akcjach górniczej spółki. Pozycja wynosi 0,51 proc. netto i przyniesie funduszowi zysk, jeśli kurs będzie spadał. Są o tym przekonani analitycy giełdowi. Pięć ostatnich rekomendacji brzmi sprzedaj, a w skrajnym przypadku cena docelowa to zaledwie 12 zł, a wiec o dwie trzecie mniej niż wynosi kurs na GPW.

Live Motion Games

Mateusz Wcześniak, członek rady nadzorczej producenta gier, kupił 700 akcji na premierowej dla spółki sesji na NewConnect. Wydał 28 tys. zł, ale nie uratowało to debiutu, który zakończył się wyraźnym spadkiem notowań (o 14,5 proc.)

Mabion

Generali OFE sprzedał część akcji Mabionu i wskutek tego udział funduszu w głosach na walnym spółki spadł poniżej progu 5 proc. Przed transakcją Generali posiadało 888,4 tys. akcji Mabionu, stanowiących 5,5 proc. kapitału oraz dających 5,01 proc. głosów na walnym, natomiast według danych z 2 kwietnia OFE posiadało 1,51 mln walorów (9,38 proc. kapitału i 8,55 proc. głosów). Po transakcjach, dokonanych 11 czerwca, udział w kapitale spadł do 5,47 proc., a w głosach do 4,98 proc.

Największym akcjonariuszem Mabionu jest Twiti Investment (14,7 proc. kapitału i 16,77 proc. głosów). 8,9 proc. należy do Polfarmeksu, 6,9 proc. do NN OFE, a 6,8 proc. do Investors TFI.

Radpol

PKO TFI sprzedało na sesji 8 czerwca część akcji spółki i zmniejszyło zaangażowanie z 10,19 do 9,96 proc. Na tej samej sesji 28 tys. akcji po średniej cenie 3,11 zł sprzedała Marta Ciżkowicz, osoba związana z przewodniczącym rady nadzorczej. Cena ta jest wyższa od zaproponowanej przez THC w wezwaniu, w którym zapisy potrwają od 28 czerwca do 7 lipca. Główny akcjonariusz spółki chce kupić 23,9 mln akcji (62,53 proc. kapitału) po 3 zł za walor.

Simple

Cezary Waczków, który ma 8,66 proc. akcji spółki oraz Halna Leśnik, do której należy 1,39 proc. walorów, zawiązali porozumienie. Jego celem jest podejmowanie czynności, zmierzających do poszanowania przez spółkę praw mniejszościowych akcjonariuszy. Chodzi głównie o identyfikowanie wybranych zachowań spółki, które mogłyby faworyzować akcjonariusza większościowego lub ułatwić mu przejęcie 100 proc. akcji z naruszeniem zasad poszanowania poszczególnych grup interesów. W grudniu 2020 r. holenderskie TSS Europe ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Simple. Cena wynosiła 13,01 zł za akcje. Inwestorzy sprzedali 4,05 mln walorów. Dwie trzecie z ego to akcje, sprzedane przez wiodących akcjonariuszy, m.in. spółkę Cron. DO TSS Europe po wezwaniu należy 85,6 proc. akcji informatycznej firmy.

VEE

Aleksander Sobina, członek rady nadzorczej spółki VEE, kupił 15 czerwca 14 tys. akcji po cenie 17 zł za sztukę. W oddzielnym komunikacie podano, że Vee Ventures, podmiot związany z Dawidem Wójcickim, prezesem spółki oraz Krzysztofem Płachtą, szefem rady nadzorczej, sprzedali na 15 i 16 czerwca poza systemem obrotu 38,1 tys. akcji po 17 zł za walor, znacznie niżej niż kosztują na GPW.

VEE to jedna z najgorętszych spółek na NewConnect w ostatnim czasie. W 10 sesji kurs urósł o 243 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane