Co przedsiębiorca może zrobić dla planety

Dotychczasowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju nie przynoszą skutku. Konieczna jest edukacja tych, którzy mają wpływ na stan zasobów Ziemi.

Teoretycznie wszyscy wiemy, że kierunek rozwoju społeczno- -gospodarczego nie może kolidować z dobrostanem środowiska, w którym żyjemy. Mimo to okazuje się, że wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju są dalece niewystarczające — wynika z dokumentu WWF Living Planet Report 2016.

— Bogactwo przyrody znika na naszych oczach. Dane zawarte w raporcie są alarmujące, bo np. wymierające gatunki zwierząt stanowią ogromną część usług ekosystemowych, od których wszyscy jesteśmy zależni. Zachodzące zmiany wpływają także na czystość powietrza, jakość wody, ilość pożywienia i tempo zmian klimatu. Dlatego tak ważne jest, by działać już teraz i zacząć wdrażać rozwiązania, które pozwolą nam korzystać z zasobów planety w sposób zrównoważony, szczególnie przy produkcji żywności, energii i prowadzeniu przepływów finansowych — mówi Jakub Skrzypczyk z Fundacji WWF Polska.

Eksploatacja ponad miarę

Dane zawarte w raporcie pokazują, że w latach 1970-2012 całkowita liczebność populacji kręgowców spadła o 58 proc. Oznacza to, że liczba ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się średnio o połowę w ciągu niewiele ponad 40 lat. Szacuje się, że do roku 2020, czyli w ciągu pół wieku (licząc od 1970 r., kiedy WWF rozpoczął monitorowanie dzikiej przyrody), Ziemia może stracić dwie trzecie populacji tych gatunków. Jest to efekt wyłącznie działalności człowieka. Naukowcy mówią o tym, że ludzkość wkroczyła w nową erę, której nadano miano antropocenu. Charakteryzuję się ona tym, że na jej kształt ma wpływ tylko jeden gatunek — człowiek. Według raportu, metody produkcji żywności, które są podporządkowane jednemu celowi — zaspokajaniu globalnych potrzeb zwiększającej się w ogromnym tempie populacji ludzi — prowadzą do niszczenia siedlisk dzikiej przyrody i do nadmiernej eksploatacji zasobów planety. Nadmiernej, bo wg danych Global Footprint Network do zapewnienia surowców naturalnych i usług ekosystemowych wykorzystywanych przez ludzkość potrzebny jest potencjał biologiczny równy temu, jaki miałoby 1,6 Ziemi. Oznacza to, że eksploatujemy planetę ponad jej zdolności regeneracyjne.

— Musimy przyjąć strategię, która oddzieli rozwój społeczny i gospodarczy od degradacji środowiska — podkreśla Marco Lambertini, dyrektor generalny WWF International.

Rola biznesu

Jednym z głównych przesłań raportu jest przekonanie, że brak odpowiednich skutków dotychczasowych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju bierze się m.in. z tego, że uciekamy się do rozwiązań powierzchownych, a to wynika z braku zrozumienia źródeł problemu. Ważnym krokiem do poprawienia tego stanu rzeczy jest edukowanie tych, którzy mają największy wpływ na stan zasobów planety, a więc przedsiębiorców różnych branż.

— Należy dać przedsiębiorcom bodziec do dostosowania swojej działalności do odporności naszej planety. Niewielkie zmiany zwiększające efektywność wykorzystywania zasobów lub prowadzące do redukcji zanieczyszczenia za pomocą rozwiązań, które eliminują skutki, a nie przyczyny, nie pozwolą na osiągnięcie odpowiedniej skali zmian — ostrzega Jakub Skrzypczyk. Edukacja przedsiębiorców ma doprowadzić ich do przekonania, że na każdym kroku powinni minimalizować swój wpływ na środowisko. Niektórzy już to robią. — Staramy się o to na każdym etapie działalności, zaczynając od starannej selekcji certyfikowanych surowców i dostawców spełniających kryteria Iway, po oferowanie produktów pomagających konsumentom prowadzić bardziej zrównoważony tryb życia — wymienia Karol Gobczyński, menedżer do spraw energii i klimatu w IkeaRetail w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Co przedsiębiorca może zrobić dla planety