Co przyniesie ostatni tydzień tego roku?

IDMSA
opublikowano: 29-12-2008, 10:27

Handel w zeszłym tygodniu przebiegał w  świątecznych nastrojach. Zarówno na rynkach akcji, jak i na rynku walutowym obserwowaliśmy konsolidację w dość wąskich zakresach wahań.

Opublikowane w środę dane na temat przychodów i wydatków Amerykanów, jak również zamówień na dobra trwałego użytku z USA nie miały większego wpływu na dolara. Indeks dolarowy obronił istotny opór wynikający z 38,2% zniesienia fib całości ostatnich spadków, które rozpoczęły się w końcu listopada, co może przyczynić się do dalszego osłabienia waluty amerykańskiej.

Złoty zdołał umocnić się nieco na mało płynnym rynku przed świętami, jednak dzisiaj znowu znajdujemy się już powyżej środowego zamknięcia na EURPLN. Z wypowiedzi członków RPP wynika, że możemy spodziewać się kolejnych obniżek stóp procentowych w Polsce, jednak jak podkreślili to członkowie Rady ze względu na utrzymująca się niepewność na rynku walutowym rozluźnienie polityki monetarnej będzie odbywało się w sposób stopniowy.

W dniu dzisiejszym najprawdopodobniej aktywność na rynku może być dość ograniczona, jako że powrotu inwestorów należy spodziewać się po Nowym Roku. W poświąteczny poniedziałek nie są publikowane istotne dane makroekonomiczne.

Ostatni tydzień 2008r przyniesie kilka znaczących publikacji makroekonomicznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na indeks zaufania Chicago PMI oraz indeks zaufania konsumentów z USA. W piątek natomiast warto zwrócić uwagę na indeks aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym z Francji, Niemiec, strefy euro oraz USA.

EURPLN
Zeszłotygodniowa decyzja o obniżce głównej stopy procentowej o 75pb nie wpłynęła istotnie na złotego. Eurozloty wyłamał się powyżej linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych- linia ta obecnie wyznacza najbliższe wsparcie na tej parze w okolicy 4,08. Dziś złoty pozostaje słabszy i widzielibyśmy możliwość dalszego osłabienie się PLN w strefę 4,1450-4,1530. Dane napływające z Polski pozostają słabe. Silny opór wyznacza maksimum z 17 grudnia w okolicy 4,19.


EURUSD
Eurodolar w dniu dzisiejszym pokonał opór na poziomie 1,4130, gdzie znajdowały się ostatnie maksima lokalne i kontynuował wzrosty w okolice 50% zniesienia fib całości spadków z poziomu 1,47285. Z technicznego punktu widzenia indeks dolarowy może ustanowić nowe minimum lokalne, co przemawia za dalszym osłabieniem się dolara. Najbliższy opór po przełamaniu okolic 1,4280 widzielibyśmy w rejonie 1,44, gdzie przebiega kolejne ze zniesień fib, natomiast najbliższe wsparcie widzielibyśmy w rejonie 1,4160.

GBPUSD
GBPUSD w dalszym ciągu utrzymuje się powyżej poziomu 1,46, broniąc ostatnich trzech minimów lokalnych. Słabe dane opublikowane w zeszłym tygodniu na temat wzrostu gospodarczego nie napawają optymizmem, co sprzyja utrzymywaniu się presji na GBP.  Dodatkowo na EURGBP obserwujemy dalsze wzrosty. Dopóki utrzymujemy się powyżej poziomu 1,46, to widzielibyśmy możliwość ruchu korekcyjnego w okolice 1,50, gdzie znajduje się istotny opór w postaci zniesienia fib i zbiegających się ze sobą średniej 50- i 100- okresowej na wykresie 4h.

USDJPY
W ciągu kilku ostatnich dni dolarjen zachowuje się bardzo stabilnie, pozostając w bardzo wąskim zakresie wahań, poniżej poziomu 91,00. W dalszym ciągu oporem technicznym pozostaje linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych, przebiegająca obecnie w rejonie 91,80-92,00. Spodziewamy się, że w dniu dzisiejszym utrzyma się handel w wąskim zakresie. Najbliższe wsparcie widzielibyśmy w okolicy 89,50.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IDMSA

Polecane