Coworking zyskuje na popularności

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

Przez dwa lata udział elastycznych powierzchni w całym popycie w segmencie biurowym wzrósł z 1 do 4 proc.

Lokale coworkingowe i biura serwisowane już teraz oferują w Polsce łącznie 129 tys. mkw. powierzchni. Według drugiej już edycji raportu „Elastyczne miejsca pracy w Polsce” firmy doradczej Savills, w samej Warszawie wynajęto w 2017 r. 31,3 tys. mkw. takiej powierzchni (więcej niż w stolicach Hiszpanii, Holandii czy Austrii).

Udział elastycznych powierzchni stanowił blisko 4 proc. całkowitego popytu na nowoczesne biura w stolicy. Oznacza to niemal czterokrotny wzrost w ciągu dwóch lat (pod względem udziału w popycie). Jak podaje Savills, na pięciu głównych rynkach w Polsce funkcjonują 174 miejsca oferujące elastyczną przestrzeń do pracy. Zdecydowanym liderem jest Warszawa z ponad 94 tys. mkw. tego rodzaju powierzchni biurowej. Na drugim miejscu jest Kraków (ponad 17 tys. mkw.), a na kolejnych pozycjach plasuje się Poznań (9,3 tys. mkw.), Wrocław (6,2 tys. mkw.) oraz Łódź (2,2 tys. mkw.). Są też szykowane kolejne, dzięki czemu w nadchodzących latach w Polsce przybędzie co najmniej 52 tys. mkw. elastycznej powierzchni biurowej.

W zeszłym roku na polskim rynku zadebiutowali m.in.: New Work Serviced Offices, Mindspace, Solution Space oraz Bobo Coworking. Wbrew powszechnym wyobrażeniom coworki i biura serwisowane wykorzystywane są przede wszystkim przez duże korporacje, które lokują w nich swoje krótkoterminowe projekty, a nie przez start-upy. Dzieje się tak mimo pomocy publicznej przeznaczanej w Polsce dla tych drugich (w ciągu najbliższych pięciu lat na politykę proinnowacyjną przeznaczone zostanie aż 50 mld EUR, z czego duża część na wsparcie dla start-upów).

— Z badań, które przeprowadziliśmy z portalem mamstartup.pl, wynika, że zaledwie 7 proc. ankietowanych podaje cowork jako najczęściej wykorzystywane miejsce pracy. Ten udział będzie oczywiście rósł, ale warto zdać sobie sprawę, że wizerunek coworków pełnych start-upowców nie do końca odpowiada faktom. To szybko rozwijający się najemcy z sektorów takich jak IT, fintech czy software development zaczynają postrzegać przestrzenie elastyczne w dużych budynkach jako spory atut. Zabezpiecza ona ich na wypadek potrzeby ekspansji, bez konieczności blokowania takiej powierzchni na pięć lat z góry — wyjaśnia Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchnibiurowych, reprezentant najemcy, Savills.

Zdaniem Jarosława Pilcha, ograniczona podaż nowej powierzchni biurowej w Warszawie planowana na lata 2018-19 i spadający poziom pustostanów napędzi popyt na biura serwisowane i coworki. — Spodziewam się, że wiele dużych firm może wejść na polski rynek, w pierwszej kolejności wynajmując biuro właśnie w takiej przestrzeni. Dla części firm taka powierzchnia jest również odpowiedzią na wejście w życie standardu MSSF16 i konieczność wykazania w bilansach jako zobowiązania 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy