Credit Agricole PB: OPEC powinien zbić ceny ropy do 45-55 USD

Aby obronić swój udział w rynku kartel OPEC musiałby przez dłuższy czas utrzymywać ceny ropy w przedziale 45-55 USD, uważa Davis Hall z Credit Agricole Private Banking.

Ropa brent, której notowania od początku roku odbiły o 17 proc., jest zagrożona powrotem wyprzedaży, ocenił w rozmowie z agencją Bloomberg Davis Hall, dyrektor w Credit Agricole Private Banking. Według niego przewodzącej OPEC Arabii Saudyjskiej wciąż opłaca się utrzymywać politykę dostarczania na rynek rekordowej ilości surowca, a to oznacza, że na czerwcowym posiedzeniu OPEC – podobnie jak w listopadzie – nie dojdzie do wprowadzenia ograniczeń w produkcji ropy.

- Jeżeli OPEC chce zapewnić zbyt swojej przyszłej produkcji, muszą zbić ceny ropy na dłużej. Z tego punktu widzenia miałoby sens utrzymywać je w przedziale 45-55 USD za baryłkę przez co najmniej kolejne 12 miesięcy – powiedział Davis Hall w wywiadzie udzielonym w środę w Dubaju.

Jednocześnie trwałości ostatnich zwyżek zagraża możliwość osiągnięcia porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego. Oznaczałoby ono rozpoczęcie znoszenia nałożonych na Iran sankcji, czego skutkiem byłby wzrost produkcji i eksportu ropy przez ten kraj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Credit Agricole PB: OPEC powinien zbić ceny ropy do 45-55 USD