Creotech dostanie 15 mln zł na satelity

opublikowano: 11-06-2017, 22:00

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało Creotech Instruments finansowanie na rozwój platformy mikrosatelitarnej.

Creotech Instruments, polska firma z Piaseczna, działająca w branży kosmicznej, o planach budowy uniwersalnej platformy HyperSat, którą będzie można wykorzystać do wyniesienia na orbitę różnych ładunków, ważących nie więcej niż 60 kg, informowała już w kwietniu tego roku. Teraz wiadomo, że dostanie także na ten projekt spory zastrzyk gotówki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Największe dofinansowanie

To pieniądze z unijnego programu Szybka Ścieżka. Do jego marcowego etapu wpłynęły 24 wnioski, a do sfinansowania zostało zarekomendowanych 12 projektów. Łączna kwota dla nich sięga prawie 55 mln zł. Projekt Creotechu dostanie największe dofinansowanie spośród pozostałych projektów — ponad 15 mln zł przy kosztach kwalifikowanych prawie 20 mln zł.

— Tak dużych pieniędzy ulokowanych w jednym projekcie polskim intensywnie rozwijający się w ostatnich latach przemysł kosmiczny jeszcze nie widział — twierdzi Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments. Sektor kosmiczny w Polsce jest finansowany przede

wszystkim z budżetu państwa. Bezpośrednio finansowana jest działalność Polskiej Agencji Kosmicznej, która dysponuje rocznym budżetem wysokości około 2,4 mln EUR. Natomiast pośrednim sposobem finansowania tego sektora są kontrakty z instytucji Unii Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej odzyskiwane ze składek członkowskich wpłacanych corocznie przez Polskę. — Łączny, roczny budżet kosmiczny Polski wynosi około 90,52 mln EUR, ale tylko część tych pieniędzy wraca do Polski w postaci projektów i zleceń dla działających w naszym kraju firm i instytucji — mówi Grzegorz Brona.

Globalne ambicje

Projekt Creotechu, realizowany w ramach finansowania z NCBR, wydzielony z całego programu HyperSat, nosi nazwę „Renesans”, bo ma ambicje istotnie przyśpieszyć rozwój przemysłu kosmicznego w naszym kraju i jednocześnie obniżyć koszt misji satelitarnych na rynku globalnym.

— Chcemy zrewolucjonizować rynek satelitarny poprzez znaczne obniżenie kosztów misji satelitarnych i skrócenie czasu ich realizacji. W szczególności zainteresowani jesteśmy wsparciem konstelacji satelitarnych, które dostarczą na Ziemię usług lepiej, taniej, szybciej i z większą niezawodnością — przekonuje Grzegorz Brona.

HyperSat będzie modułową, uniwersalną platformą, która, zaopatrzona w specjalistyczneinstrumenty, pozwoli realizować szerokie spektrum misji kosmicznych, o różnym przeznaczeniu — od radiowych przez telekomunikacyjne, aż po obserwacyjne: optoelektroniczne i radarowe.

— Uruchomimy fabrykę satelitów. Nasza platforma będzie oczywiście przystosowana do produkcji pojedynczych satelitów, o konkretnym zastosowaniu, ale największy potencjał HyperSat drzemie w produkcji większych serii urządzeń projektowanych z myślą o pracy w satelitarnych konstelacjach — mówi Grzegorz Brona.

Szef Creotechu zapewnia, że cały przemysł kosmiczny idzie właśnie w tym kierunku.

— Pieniądze pozyskane z NCBR to prawdziwy krok milowy w rozwoju firmy. Seryjna produkcja satelitów, opartych na rozwijanej przez Creotech platformie, oznacza jej dalszą ekspansję zarówno na polskim rynku, jak i za granicą — wtóruje mu Michał Szaniawski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Seryjna produkcja satelitów może rozpocząć się już w 2020 r.

W ramach projektu firma Creotech stworzy także laboratoryjną wersję stacji naziemnej na potrzeby testów systemów radiowych oraz wdroży system o nazwie HyperSat BUS, czyli innowacyjną magistralę satelity, pozwalającą na zasilanie poszczególnych komponentów platformy i przesyłanie danych pomiędzy nimi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu