Crowley inwestuje w sieć

KL
opublikowano: 21-07-2009, 00:00

Operator dostanie więcej pieniędzy z UE na budowę infrastruktury. Część poprzedniej transzy "zjadły" kursy walut.

Operator dostanie więcej pieniędzy z UE na budowę infrastruktury. Część poprzedniej transzy "zjadły" kursy walut.

Biznesowy operator telekomunikacyjny zrealizował już ponad jedną trzecią projektu budowy sieci w technologii LMDS (szerokopasmowy, radiowy dostęp do internetu). Jest on częściowo finansowany z funduszy unijnych. Spółka miała zainwestować w projekt 10 mln zł, z czego 40 proc. miało stanowić dofinansowanie z UE. Zmiany kursów walut spowodowały, że ten odsetek wynosił tylko 25 proc.

— Zwróciliśmy się do PARP o zwiększenie finansowania, w sumie więc pieniądze z UE będą stanowiły około 30 proc. całego projektu — mówi Piotr Wieczorkiewicz, wiceprezes Crowley Data Poland.

Spółka zdecydowała się na rozbudowę własnej sieci, chociaż prezes przyznaje, że inwestycje w infrastrukturę wymagają ogromnych nakładów i są bardzo czasochłonne. Są i inne przeszkody.

— Przeprowadzenie takiego projektu przez urzędy jest bardzo trudne — mówi Piotr Wieczorkiewicz.

Dodaje, że fundusze unijne mogłyby się walnie przyczynić do rozwoju usług telekomunikacyjnych w Polsce, brakuje jednak spójnej strategii dla tej branży. Przykład — wiele projektów ma wyłącznie zasięg regionalny.

— Nie ma standaryzacji, która sprawi, że te sieci będą współdziałać bez dodatkowych inwestycji. Ich integracja będzie kosztowna — ostrzega Piotr Wieczorkiewicz.

Wiceprezes spółki mówi, że operatorzy stoją obecnie przed perspektywą budowy sieci w standardzie IP. W przypadku Crowleya właśnie obecna inwestycja stanowi bazę do takich usług. Piotr Wieczorkiewicz uważa jednak, że operatorzy nie mają wsparcia rządu ani regulatora, by decydować się na takie inwestycje.

— UKE koncentruje się na obniżaniu ceny na poziomie konsumenckim, a powinien raczej regulować rozliczenia międzyoperatorskie — uważa wiceprezes CDP.

Z taką opinią zgadza się Telekomunikacja Polska.

— Polityka regulacyjna powinna być na tym etapie rozwoju rynku nie tylko zorientowana na konkurencję cenową, ale także konkurencję infrastrukturalną. Niedawno pojawił się projekt ustawy proinwestycyjnej. Niezbędne jest uwzględnienie w polityce regulacyjnej konieczności osiągania odpowiedniego zwrotu z inwestycji na poziomie co najmniej kosztu kapitału — mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik TP.

10

mln zł

Tyle chce zainwestować Crowley w nowoczesną sieć radiową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu