Cyfrowy HR wspiera pracodawców

opublikowano: 06-03-2017, 22:00

Roboty, techniki kognitywne i sztuczna inteligencja stają się wyzwaniem dla działów zasobów ludzkich jak i pracowników.

Przedsiębiorcy starają się zmieniać modele swoich firm na bardziej nowoczesne. Dla niemal 90 proc. szefów działów HR i prezesów firm budowanie organizacji przyszłości jest priorytetowe, a połowa z nich w sposób aktywny analizuje i opracowuje nowe struktury — podaje Deloitte w raporcie „Global Human Capital Trends 2017. Zmiana zasad w erze cyfryzacji”. Jednak mimo wdrażania nowych rozwiązań często wydajność nie idzie w parze z postępem technologicznym.

— Zmiany technologiczne zachodzą w niespotykanym tempie, całkowicie przekształcając nasze życie, pracę i sposoby komunikowania się. Oznacza to zmianę zasad działania biznesu. Gwałtowna zmiana nie ogranicza się do technologii, obejmuje również życie społeczne. Firmy nie mogą działać nadal na podstawie starych paradygmatów. Muszą zmienić sposób myślenia o wszystkich aspektach swojej działalności — mówi Michał Olbrychowski, dyrektor w dziale konsultingu Deloitte.

Współcześnie koncepcja statycznej kariery zawodowej zaczyna ustępować miejsca pracy w sieci zespołów. Obecnie personel firmy to nie tylko pracownicy etatowi, ale także przedstawiciele wolnych zawodów, osoby zatrudnione na zlecenie czy tzw. crowd employment.

Już wkrótce może okazać się również, że jako nowy rodzaj personelu pracodawcy będą postrzegać także roboty, narzędzia kognitywne czy systemy sztucznej inteligencji. Zaledwie 17 proc. członków zarządu przyznaje, że są gotowi do zarządzaniazespołami złożonymi z ludzi, robotów i SI. Warto też zwrócić uwagę na analitykę kadrową, która pozwala firmom na interpretację możliwości swoich pracowników.

— Umiejętność wykorzystania danych o swoich pracownikach po to, żeby lepiej zrozumieć potrzeby ich i firmy, ma dziś coraz większe znaczenie i pozwala obniżyć koszty organizacji poprzez podniesienie efektywności zasobów ludzkich. W świecie dużych ilości danych zrozumienie informacji i zależności zapisanych w systemach przedsiębiorstwa sceduje się na rozwiązania technologiczne wyposażone w inteligencję kognitywną — mówi Rafał Milewski, dyrektor w zespole analytics & information management Deloitte. Zdaniem ekspertów, w procesie odchodzenia od dawnych systemów i hierarchii pracodawcy powinni wdrażać rozwiązania,które umożliwiają także stały rozwój i kształcenie przywódców coraz lepiej poruszających się w świecie e-technologii.

— Wciąż obserwujemy duże zapotrzebowanie na silnych przywódców, zwłaszcza że współczesny biznes potrzebuje ludzi o elastycznych kwalifikacjach, obeznanych z technologiami cyfrowymi — podkreśla Michał Olbrychowski. Przywództwo, niezmiennie od kilku lat, znajduje się w czołówce listy najważniejszych trendów w HR. Udział firm oferujących programy dla liderów wzrósł z 47 proc. w 2015 r. do 64 proc. w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu