Czarna seria TU Europa

MGA
opublikowano: 16-07-2012, 00:00

Towarzystwo ma złą passę. W ciągu kilku dni upadły dwa biura podróży, które ubezpieczało.

Sezon wakacyjny to trudny okres dla towarzystw, które ubezpieczają touroperatorów. W tym roku już na początku do kieszeni musi sięgnąć TU Europa. W ciągu tygodnia zostały uruchomione gwarancje ubezpieczeniowe, które wystawiła dla dwóch biur podróży. Aż 25 mln zł będzie ją kosztować spektakularne bankructwo Sky Clubu. Dodatkowo z rynku zniknęła poznańska Alba Tour. Zostawiła w Egipcie 300 klientów. Ich powrót do kraju zostanie pokryty z gwarancji TU Europy opiewającej na nieco ponad 200 tys. zł.

— Upadłość Alba Tour to pech, który mógł przydarzyć się każdemu ubezpieczycielowi, który wystawia gwarancje dla biur podróży dopiero rozpoczynających działalność. Natomiast w przypadku Sky Clubu TU Europa dokonała oceny ryzyka i musiała być go świadoma — mówi menedżer ubezpieczeniowy, specjalizujący się w rynku turystycznym. Warto pamiętać, że Sky Club przejął biznes od upadłej w ubiegłym roku Triady. Z tego powodu inni ubezpieczyciele nie chcieli mu wystawić gwarancji. Branża ubezpieczeniowa ocenia, że TU Europa mogła przeszarżować z pozyskiwaniemnowych klientów.

Z tego powodu jakość jej portfela gwarancji może być nie najlepsza. Mogą to potwierdzać pojawiające się na rynku informacje, że menedżerowie odpowiedzialni za sprzedaż gwarancji dla Sky Clubu zapłacili głową za bankructwo biura. Ubezpieczyciel nie chce wypowiadać się o tym, jak upadłość dwóch klientów może wpłynąć na jego wyniki.

— Nie komentujemy wpływu wypłaty gwarancji na wyniki spółki — mówi Alicja Hemkało, rzecznik TU Europa.

Mogą one jednak znacząco rzutować na zysk w trzecim kwartale tego roku. W pierwszym kwartale tego roku spółka majątkowa TU Europa miała 21 mln zł zysku netto. Nie wiadomo, jaki jest udział reasekuracji w gwarancjach dla Sky Clubu i Alba Tour, ale ich wypłata (ponad 25 mln zł) może zjeść cały kwartalny wynik ubezpieczyciela. O tym, jak bardzo dotkliwe są bankructwa touroperatorów, przekonała się dwa lata temu Signal Iduna — inne towarzystwo obecne na rynku gwarancji turystycznych. W krótkim czasie upadło dwóch jej klientów: Orbis Travel i Selectours. Łączna wartość wystawionych gwarancji opiewała na 10 mln zł. Ich wypłacenie spowodowało, że wyniki ubezpieczyciela ostro zapikowały. Trzeci kwartał 2010 r. zamknął stratą blisko 13 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu