Czarne chmury nad kryptozłotym

opublikowano: 17-01-2018, 22:00

Po naszej publikacji Ministerstwo Cyfryzacji nagle wycofało patronat nad Polskim Akceleratorem Technologii Blockchain.

„Puls Biznesu” poinformował wczoraj, że informatycy, prawnicy i finansiści z Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain (PATB) opracowali dPLN, narodową kryptowalutę, za którą w przyszłości można by wziąć kredyt i założyć lokatę. W reakcji na tę informację Ministerstwo Cyfryzacji (MC) wycofało patronat nad pracami akceleratora. Decyzję tłumaczy w komunikacie, który opublikowało wczoraj po południu.

Wszystko było dobrze: Akcelerator pracuje nad kilkunastoma projektami, m.in. dla szpitali, uczelni. To są projekty eksperymentalne, prototypy. Do takich prac stworzony był program ePionier NCBR. Dotąd organizowane były regularne spotkania i była regularna komunikacja w tym zakresie – tak na Twitterze zareagował na wieść o wycofaniu patronatu Ministerstwa Cyfryzacji prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain.
SZYMON ŁASZEWSKI

„Kwestie związane z obrotem pieniężnym (w tym kryptowalutami) są poza jurysdykcją Ministerstwa Cyfryzacji. Ministerstwo w żaden sposób nie uczestniczy w pracach nad przygotowywaniem projektów związanych z podażą pieniądza w Polsce. Organy właściwe dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych to NBP oraz KNF. Ministerstwo Cyfryzacji wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z kryptowalutami” — czytamy. Nagłą decyzją Ministerstwa Cyfryzacji zaskoczona jest Anna Streżyńska, była szefowa resortu.

— Żałuję, że nastąpiła tak ostra reakcja ministerstwa. Jako państwo nie powinniśmy uchylać się od patronowania projektom, które przesuwają nas w rozwoju o parę długości do przodu. Powinniśmy je wspierać — komentuje sprawę była minister cyfryzacji. PATB prowadzi pracę nad kilkudziesięcioma projektami blockchainowymi. Jednym z nich jest właśnie dPLN, czyli narodowa waluta cyfrowa.

— Jeśli nie odpowiada nam jeden projekt, można usiąść do stołu i zakomunikować zespołowi, aby prace skierowano na przykład na rejestry państwowe, gospodarkę energetyczną czy księgi wieczyste, bo takie projekty również są realizowaneprzez akcelerator. Nie trzeba od razu wycofywać się z całości. Tym bardziej że zespół prowadzi prace laboratoryjne, a nie wdrożeniowe — dodaje Anna Streżyńska. Decyzją MC zaskoczony jest również prof. Krzysztof Piech, prezes PATB. O cofnięciu patronatu dowiedział się z mediów.

Jak twierdzi, nikt z ministerstwa nie skontaktował się z nim. „Akcelerator pracuje nad kilkunastoma projektami, m.in. dla szpitali, uczelni. To są projekty eksperymentalne, prototypy. Do takich prac stworzony był program ePionier NCBR. Dotąd organizowane były regularne spotkania i była regularna komunikacja w tym zakresie” — napisał prof. Krzysztof Piech na Twitterze. Na nasze pytanie, skąd tak gwałtowna reakcja, resort odpowiada, że zgodnie z regulaminem przyznawania patronatów w każdej chwili może je cofnąć bez podawania przyczyny. Głos w sprawie zabrał również Narodowy Bank Polski (NBP).

„Zgodnie z art. 227 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wyłączneprawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej przysługuje Narodowemu Bankowi Polskiemu. NBP odpowiada za wartość polskiego pieniądza. Zgodnie z art. 31 i 32 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim, znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety opiewające na złote i grosze. Są one prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Narodowy Bank Polski nie prowadzi prac nad emisją tzw. waluty cyfrowej banku centralnego” — napisał w oficjalnym komunikacie bank centralny. Komisja Nadzoru Finansowego nie wydała oficjalnego stanowiska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane