Czarne chmury zbierają się nad rynkami

Inwestorzy nie zauważają licznych czynników ryzyka dla najważniejszych rynków, uważają specjaliści towarzystwa Pimco.

Globalni inwestorzy stali się tak pewni utrzymania dobrej koniunktury rynkowej, że lekceważą gromadzące się czynniki ryzyka z takich sfer, jak polityka fiskalna i pieniężna, handel międzynarodowy i geopolityka, napisali eksperci w corocznym raporcie. W maju historyczne rekordy ustanowiły zarówno amerykański S&P500, jak i niemiecki DAX, a pomogły w tym poprawa wyników spółek zza oceanu oraz sygnały kontynuacji ożywienia w strefie euro.

— W ciągu roku wszystkie klasy aktywów podrożały o 10- -15 proc. To pokazuje, że wiele dobrych wiadomości jest już uwzględnionych w cenach — komentował w rozmowie z Bloombergiem Richard Clarida, jeden z twórców raportu. Zdaniem specjalistów Pimco, ryzyko globalnej recesji wynosi w ciągu pięciu lat już 70 proc., a inwestorzy powinni wykorzystywać fale wzrostowe do sprzedawania aktywów. Zakumulowaną w ten sposób gotówkę będzie można wykorzystać do zakupów, gdy ceny aktywów spadną, być może nawet wyraźnie poniżej wartości fundamentalnej.

Wśród zagrożeń, które pojawiły się od wydania ubiegłorocznego raportu, specjaliści wymieniali możliwe spowolnienie chińskiego wzrostu do zaledwie 5,5 proc. oraz perspektywę wyjątkowo słabego wzrostu w strefie euro w ciągu najbliższych pięciu lat. Tymczasem niskie stopy procentowe oraz wielkie aktywa banków centralnych ograniczają ich pole manewru w przypadku cyklicznego spowolnienia. „Twórcy polityki mogą nie dysponować dostatecznymi środkami, by przeciwdziałać spowolnieniu, niezależnie kiedy ono nastąpi” — napisano w raporcie.

Ze względu na wycofywanie się Fedu z ultrałagodnej polityki przecena może nie ominąć także bezpiecznych aktywów, takich jak obligacje amerykańskiego skarbu. Relatywnie atrakcyjne na tym tle wydają się jedynie aktywa z rynków wschodzących poza Chinami i właśnie zaangażowanie na nich powinni zwiększać inwestorzy, radzą specjaliści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu