Czasem warto zmienić bank

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 22-05-2014, 00:00

Darmowe konto bankowe nie zawsze musi być najlepsze. Czasem lepiej skorzystać z ofert z opłatami, których można uniknąć, i dostać coś w zamian

Nie trzeba być krezusem, żeby korzystać z pakietu ubezpieczeń w koncie lub usług concierge przy załatwianiu wielu spraw — od codziennych po okazjonalne. Wystarczą miesięczne wpływy na rachunek od 1 tys. zł do 5 tys. zł, aby powierzyć bankowi pieniądze, nie płacić za rachunek i mieć jeszcze dodatkowe profity — nie zastanawiać się, skąd wziąć hydraulika w nagłym przypadku, specjalistę od sprzętu AGD czy IT lub myśleć o rezerwacji stolika w restauracji.

Wystarczy jeden telefon… do banku. Bezpłatne konto nie zawsze jest więc najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które mają dodatkowe wymagania. Wybór najlepszego zależy nie tylko od wpływów, ale również preferencji. Osoby często podróżujące na pewno zwrócą uwagę na możliwość bezpłatnych wypłat pieniędzy z bankomatów poza granicami czy możliwości założenia bezpłatnego konta walutowego, z którego przy płatnościach zagranicznych nie będzie pobierana prowizja.

Są też banki, które nagradzają klientów lokatami z wyższym oprocentowaniem niż standardowe lub specjalną ofertą. Najczęściej dotyczy to jednak pożyczek. W końcu to bank musi zarabiać.

Bezpłatne konto nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które mają dodatkowe wymagania.

 

Subiektywny wybór kont

1 mBank mKonto Aquarius 1

Opłata za konto to 19,50 zł, ale nie zostanie pobrana, jeżeli na rachunek będzie wpływać minimum 5 tys. zł miesięcznie lub saldo depozytów i inwestycji ulokowanych w mBanku wynosi minimum 100 tys. zł. Opłata za kartę — 3 zł miesięcznie — też nie zostanie pobrana, jeżeli miesięcznie zapłacimy kartą na sumę przynajmniej 200 zł. W zamian można liczyć na darmowe: wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie, przelewy internetowe oraz usługi osobistego doradcy i Concierge Aquarius. Atutem są też szerokie możliwości inwestycyjne i bezpłatne usługi maklerskie.

2 Eurobank Konto Prestige

Za rachunek nie będzie pobierana opłata, jeżeli miesięczne wpływy na konto wyniosą minimum 3 tys. zł lub średnie miesięczne saldo konta wyniesie minimum 50 tys. lub rachunek jest wykorzystywany do spłaty rat pożyczki/kredytu udzielonego przez Eurobank na minimum 30 tys. zł. Oprocentowanie to 1,25 proc. rocznie, niezależnie od salda (konkurencja płaci mniej). Bank zapewnia bezpłatne przelewy i zlecenia stałe, bezpłatne wypłaty we wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych oraz 0 zł za kartę, jeżeli zapłacimy nią przynajmniej na sumę 200 zł. Dodatkowo można liczyć na bezpłatny pakiet ubezpieczeń Home Assistance, Medical Assistance, Assistance sprzętu komputerowego oraz Usługi Concierge.

3. Raiffeisen Polbank Konto Komfortowe

Opłata za prowadzenie rachunku wynosi 20 zł, ale tylko wtedy, jeżeli na rachunek nie wpływa co najmniej 4 tys. zł. Wypłaty z bankomatów Raiffeisen Polbanku i Euronetu oraz dwie pierwsze w miesiącu z innych bankomatów w kraju są bezpłatne. Bank nie pobierze też opłaty za kartę do konta, jeżeli wydamy za jej pomocą 350 zł miesięcznie. Do konta dołączony jest bezpłatny pakiet ubezpieczeń R-Assistance, zapewniający pomoc w nagłych przypadkach związanych z użytkowaniem samochodu lub sprzętu domowego oraz darmową pomoc medyczną. Jego posiadacze mogą też otworzyć bezpłatne konta walutowe w: EUR, USD, GBP i CHF.

4 Millennium Rachunek osobisty — Konto 360º

Prowadzenie konta kosztuje 8 zł miesięcznie, ale opłaty można uniknąć. Wystarczy, że na rachunek będzie wpływało co miesiąc minimum 1 tys. zł i zawrze się przynajmniej jedną transakcję kartą. Bank nie pobierze też opłaty za kartę do konta i zapewni darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Bezpłatne są też przelewy krajowe oraz realizacja zleceń stałych i poleceń zapłaty. Bank zapewnia też ubezpieczenie assistance — Pakiet Bardzo Pomocny. W pierwszym roku pakiet jest bezpłatny, później opłata wyniesie 4,99 zł miesięcznie. Posiadacze Konta 360º mogą też liczyć na atrakcyjniejsze od standardowego w banku oprocentowanie lokat (lokaty w Millennium to jednak rynkowy średniak).

5. Citi Handlowy CitiOne

Rachunek jest bezpłatny przy wpływach co najmniej 5 tys. zł miesięcznie lub utrzymywaniu salda minimum 15 tys. zł miesięcznie na kontach osobistym lub oszczędnościowym, lokatach, inwestycjach lub ubezpieczeniach oferowanych przez bank. W zamian można liczyć na bezprowizyjne wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie oraz darmowe przelewy krajowe przez internet. Posiadacze konta mogą też otworzyć bezpłatne konta walutowe w EUR, GBP, USD, CHF. Osoby, które co miesiąc wydadzą kartą minimum 500 zł, mogą też zyskać dodatkowe oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym i płacić o 10 zł mniej za Pakiet Medyczny.

6. Bank BGŻ

Konto Bardzo Osobiste

Miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi 25 zł, ale nie będzie pobierana, jeżeli w poprzednim miesiącu na konto lub rachunek walutowy w ramach tej samej umowy wpłynie co najmniej 5 tys. zł lub saldo oszczędności w banku wynosi minimum 100 tys. zł. Bank nie pobierze też opłaty za kartę do konta i za wszystkie wypłaty z bankomatów w Polsce i na świecie. Bezpłatne są przelewy krajowe oraz realizacja zleceń stałych. Bonusem jest obniżenie oprocentowania linii kredytowej w koncie ze standardowych 16 proc. do 12,5 proc. i pomoc osobistego doradcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu