Czerwień rządzi na GPW

GRA
opublikowano: 24-01-2011, 11:51

Warszawska giełda zaczyna tydzień od  spadków. Przed południem WIG20 traci 1,2 proc., a mWIG40 zniżkuje o 0,7 proc.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się Polimex-Mostostal, który zyskuje 3 proc., a najsłabiej – BRE Bank, który tanieje o ponad 2 proc.

Na 1-proc. plusie jest Telekomunikacja Polska, która porozumiała się ze związkami zawodowymi w kwestii dobrowolnych odejść. Na tej zasadzie w 2011 r. ponad 800 pracowników może odejść z TPSA i Orange Customer Service.

Na szerokim rynku najlepiej zachowuje się Alchemia, stalowa grupa kontrolowana przez Romana Karkosika. Zyskuje prawie 7 proc., choć ostatnio nie publikowała ważnych komunikatów dotyczących działalności operacyjnej.

Najsłabiej zachowuje się Atlantis – traci ponad 13 proc. Spółka, w której karty rozdaje Mariusz Patrowicz, jest „groszówką”, a jej akcje często podlegają znaczącym wahaniom.

Na ponad 1-proc. minusie jest Ciech. Przed głębszą przeceną ratuje kurs informacja, że udała się renegocjacja warunków finansowania długoterminowego. Porozumienie z bankami zakłada zrefinansowanie zadłużenia grupy oraz jego redukcję o 400 mln zł.

Prawie 3 proc. traci Kernel, z kolei Petrolinvest zyskuje blisko 3 proc. Spółki odmiennie reagują na doniesienia analityków DM BZ WBK, którzy oceniają, że spółki mogą wejść do WIG20. Agencja ISB podaje, że może to się stać przy okazji marcowej rewizji indeksu WIG20. Kernel oraz Petrolinvest mogą zastąpić Cyfrowy Polsat i Polimex-Mostostal.

Ponad 2 proc. traci Seko, w którego akcjonariacie doszło do zmian. Fundusz Opera FIZ sprzedał ponad 6 proc. akcji przetwórcy ryb. Miał 11,69 proc. kapitału i 6,97 proc. głosów. Teraz ma 4,67 proc. kapitału i 2,79 proc. głosów. Fundusze Opera TFI wciąż mają ponad 10 proc. kapitału Seko.

Na prawie 3-proc. minusie Zremb-Chojnice, który zamierza zlikwidować zależną Stocznię Tczew. Uchwałę o otwarciu likwidacji podjęło w piątek walne zgromadzenie spółki.

Ponad 3 proc. traci Drop. Spółka, zajmująca się handlem złomem miedzianym, od 857 dni ma na głowie kontrolę podatkową. 21 stycznia fiskus przeszedł do akcji.

„Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zabezpieczył na majątku 3,66 mln zł na potencjalne zaległości podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług za 2006 rok” – napisał zarząd w komunikacie, podkreślając jednocześnie, że decyzję uważa za „bezpodstawną i będzie się od niej odwoływać”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Czerwień rządzi na GPW