Czesi zaczynją wytyczać szybkie tory

opublikowano: 01-10-2017, 22:00

W Czechach zaczynają planować linię kolei dużych prędkości z Pragi do Polski. My jesteśmy wciąż w polu.

U naszych południowych sąsiadów trwa dyskusja o tym, jak przebiegać miałaby linia kolejowa, która w przyszłości stanowić ma część globalnej sieci. Chodzi o odcinek między Pragą a czesko-polską granicą, za którą tory miałyby być przedłużone do Wrocławia. Byłaby to linia dla tzw. kolei dużych prędkości, gdzie pociągi mogłyby jeździć nawet 250- -350 km/h. W grę wchodzą dwie trasy: ze stolicy na wschód przez Hradec Králové lub na północny wschód przez miasto Mladá Boleslav i dalej Liberec. Władze kraju libereckiego (odpowiednika naszego województwa) optują oczywiście za tym drugim rozwiązaniem.

WOLNIEJ NIŻ CZESI: Zdaniem Adriana Furgalskiego z ZDG TOR, w planach budowy kolei dużych prędkości jesteśmy daleko za sąsiadami z południa.
Wyświetl galerię [1/2]

WOLNIEJ NIŻ CZESI: Zdaniem Adriana Furgalskiego z ZDG TOR, w planach budowy kolei dużych prędkości jesteśmy daleko za sąsiadami z południa. Fot. ARC

— Pociąg, jadąc naszą trasą, obsługiwałby więcej podróżnych — argumentuje w dzienniku „Mladá fronta Dnes” liberacki wicemarszałek Marek Pieter. Wylicza, że byłoby to 300- -400 tys. osób, podczas gdy alternatywna trasa przez Hradec Králové obsługiwałaby najwyżej 200 tys. mieszkańców. Jak deklaruje Pavel Blažek z firmy Korid LK, która koordynuje transport publiczny, w kraju libereckim przytacza też argument finansowy. Trasa przez Mladá Boleslav, gdzie siedzibę ma koncern samochodowy Škoda Auto i Liberec miałaby kosztować ok. 80 mld CZK, przez kraj hradecki i jego stolicę — ponad 100 mld CZK.

Przebieg torów nie jest bez znaczenia i dla nas. To, gdzie czeskie tory dotrą do granicy, będzie determinować przebieg linii w Polsce.

Trasa liberecka pozwalałaby poprowadzić polską część linii przez Jelenią Górę, wybór tej drugiej oznaczałby ominięcie tego miasta. Jak deklaruje Pavel Blažek, polska strona byłaby zainteresowana połączeniem torami Jeleniej Góry z Wrocławiem i dalej Warszawą. Chociaż studium wykonalności połączeń czeskich kolei dużych prędkości ma być przeprowadzone dopiero latach 2018-19, to Czesi są w tych planach sporo przed nami.

— My zrobiliśmy dopiero studium wykonalności tzw. Y, czyli projektu linii łączącej Warszawę z Łodzią i dalej rozwidlającą się w kierunku Wrocławia i Poznania. To wszystko. Jednak kolej dużych prędkości nie może się zaczynać i kończyć w Polsce, trzeba ją połączyć z trasami w sąsiednich krajach — mówi Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Jego zdaniem, chyba jedynym sąsiadem Polski, który chce zbudować tory do granicy z Polską, są właśnie Czechy. Niemcy np. takiego zainteresowania nie wyrażają.

— Dlatego musimy współdziałać przy takich projektach i zabiegać o to, żeby linia przebiegała tak, by obsługiwać jak największą liczbę podróżnych. Współpracę należy rozpocząć jak najszybciej — przekonuje Adrian Furgalski. Od tej kooperacji zależy nie tylko przebieg trasy, ale także np. to, z jaką prędkością będą po niej jeździć pociągi, a konsekwencji jakie wydatki będą niezbędne.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy