Członkowie UE są wiarygodniejsi

Arkadiusz Rojek
opublikowano: 05-11-2003, 00:00

Niski rating międzynarodowy krajów wschodnich utrudnia finansowanie eksportu.

Jednym z instrumentów wspierania polskiego eksportu jest kredytowanie kupującego przez bank.

— W ten sposób banki mogą finansować eksport towarów i usług pochodzenia polskiego w kredycie nawet do 5 lat. Przedsiębiorca polski otrzymuje zapłatę za wyeksportowany towar od banku, który zawiera umowę kredytową z bankiem importera — mówi Joanna Werwińska, dyrektor Departamentu Zagranicznego Kredyt Banku.

Liczy się kondycja

Możliwość zawarcia transakcji i uzyskania kredytu w dużej mierze zależy jednak od sytuacji kontrahenta. Na jego wiarygodność w oczach banku wpływa kraj jego pochodzenia i to, czy — i z jakim — bankiem współpracuje.

Spośród polskich partnerów handlowych na Wschodzie największą wiarygodnością cieszą się kraje przystępujące wkrótce do Unii Europejskiej, czyli Litwa, Łotwa i Estonia. Bankowcy zwracają uwagę, że pozostałe kraje mają często dość niską ocenę sytuacji finansowej, która oczywiście zwiększa ryzyko transakcji.

W niektórych przypadkach, gdy bank uzna, że ryzyko jest zbyt duże, może zaproponować finansowanie z regresem, zobowiązujące przedsiębiorcę do zwrotu pieniędzy bankowi, jeśli transakcja — nawet z winy zagranicznego kontrahenta — nie dojdzie do skutku lub kontrahent nie zapłaci za towar.

Jakie koszty

Koszty zawarcia transakcji kredytujących eksport prawie zawsze należy rozbić na dwie części — bazową i prowizyjną. Koszt bazowy zależy od terminu finansowania, waluty i wyliczany jest według międzybankowej stopy procentowej — WIBOR (w złotych), LIBOR (dolar amerykański, funt brytyjski lub euro) oraz EURIBOR (euro). Część prowizyjna jest zaś negocjowana i w dużej mierze zależy od ryzyka transakcji. Można oczekiwać szacunkowych kosztów na poziomie 1,4-2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Rojek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Członkowie UE są wiarygodniejsi