Czternastej kratki nie ma

Jacek Zalewski
opublikowano: 06-10-2000, 00:00

Czternastej kratki nie ma

Jeśliby uwzględnić wyniki sondaży, to podstawowe pytanie przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi brzmi — czy będzie druga tura. Odpowiedź jest istotna dla budżetu państwa, ponieważ ewentualne rozstrzygnięcie już 8 października pozwoliłoby zaoszczędzić (na druku kart, dietach komisji, opłaceniu służb informatycznych) kilkadziesiąt milionów złotych, które rząd mógłby dołożyć do kwoty ciułanej na wypłaty dla nauczycieli.

WYBORCA otrzyma w niedzielę kartę z nazwiskami i imionami trzynastu kandydatów, ustawionych w kolejności alfabetycznej. Z lewej strony każdej kandydatury znajduje się kratka, w której stawia się znak X — jeden i tylko jeden. Należy omijać kratkę numer 10, jako że Jan Olszewski w ostatnią środę (już po wydrukowaniu kart) wycofał się z rywalizacji.

NIE ISTNIEJE możliwość oddania głosu ważnego, lecz nie popierającego żadnego kandydata! Skreślenie wszystkich nazwisk i pozostawienie pustych kratek powoduje automatyczną nieważność głosu. Zatem jedyną alternatywą dla zestresowanych przebiegiem kampanii wyborczej jest pozostanie w niedzielę w domu. Przepisy te mają znaczenie strategiczne, jako że do zwycięstwa w pierwszej turze konieczne jest uzyskanie ponad połowy głosów ważnych. Nieważne trafiają w tym rozliczeniu na śmietnik.

TYMCZASEM w powszechnej opinii elektoratu, pożądane byłoby umieszczenie na końcu listy kandydatów czternastej kratki — „Na Nikogo”. Ale twórcy ordynacji — niezmiennej w tym przepisie od roku 1990 — dobrze wiedzą, czemu jej nie ma. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już w pierwszej turze bezwzględną większością ważnych głosów prezydentem RP zostałby wybrany właśnie ów Pan (lub Panna) Nikt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czternastej kratki nie ma