Cztery maluchy, które błysną wynikami

  • Michał Błasiński
opublikowano: 08-02-2013, 00:00

Kwartet z branży elektromaszynowej: Zetkama, ZPUE, Amica i Relpol, powinien zdecydowanie wyróżnić się w rozpoczętym sezonie wyników

Wyniki finansowe giełdowych spółek za ostatni kwartał 2012 r. będą pod silną presją spowolnienia gospodarczego — nie mają wątpliwości analitycy. Jak podkreślają, w takiej sytuacji bardzo trudno wskazać sektor, który zdecydowanie się wyróżni. Wyjątkiem może być jednak branża elektromaszynowa, a konkretnie jej czterej przedstawiciele: Zetkama, ZPUE, Amica oraz Relpol. Wojciech Woźniak z Millennium DM uważa, że ta czwórka poprawi zyski, i to w dwucyfrowym tempie w ujęciu rocznym. Na ile jest to już uwzględnione w cenach akcji?

PUPIL: Zetkama, kierowana przez Leszka Jurasza, to jeden z ulubieńców analityków. [FOT. BS]]
PUPIL: Zetkama, kierowana przez Leszka Jurasza, to jeden z ulubieńców analityków. [FOT. BS]]
None
None

W zeszłym roku kursy spółek rosły jak na drożdżach, zostawiając w tyle giełdowe indeksy. Analityk zakłada jednak kontynuację hossy również w tym roku i dlatego rekomenduje kupno walorów każdej z nich.

Powyżej prognoz zarządu

Wojciech Woźniak uważa, że jednym z pewniaków do poprawy wyników jest Zetkama. Prognoza eksperta na IV kwartał zakłada 10-procentowy wzrost przychodów r/r, do 65,1 mln zł. Jeszcze większy skok zanotuje zysk netto, który ma wzrosnąć prawie o 15 proc., do 4,8 mln zł. Zdaniem analityka, dobra końcówka roku pozwoli zdecydowanie przebić oficjalną prognozę roczną zarządu Zetkamy. Władze zakładały osiągnięcie 264,3 mln zł przychodów oraz 21,1 mln zł zysku netto — ekspert zakłada odpowiednio o 17 mln i 3 mln zł więcej.

— Prognoza zostanie przekroczona głównie dzięki segmentowi armatury i odlewów, gdzie wyniki napędza sprzedaż na Wschód — uzasadnia Wojciech Woźniak.

Nieco mniejszym optymistą jest Grzegorz Kujawski z Trigon DM, który podkreśla, że IV kwartał jest sezonowo najsłabszy i dlatego wyniki przebiją prognozę, ale tylko nieznacznie. Analityk zwraca natomiast uwagę na dobre perspektywy Zetkamy, które przełożą się na wzrost sprzedaży w 2013 r. Grzegorz Kujawski przypisuje największe znaczenie wzrostowi przychodów w Europie Wschodniej oraz w spółce zależnej Armak.

Najlepszy okres w roku

Druga spółka, którą warto mieć w portfelu, to ZPUE — uważają analitycy. Dla niej tradycyjnie końcówka roku jest okresem żniw. Wyniki IV kwartału napędzały zamówienia od dystrybutorów energii. Szacunki Wojciecha Woźniaka zakładają prawie 7-procentowy wzrost przychodów r/r, do 138,2 mln zł, oraz ponad 30-procentowy skok zysku netto, do 12,7 mln zł. Warto dodać, że w ostatnich miesiącach popyt na produkty ZPUE przewyższał zdolności produkcyjne — dlatego spółka pracuje nad zwiększeniem możliwości wytwórczych. Tomasz Mazurczak, szef analityków Trigon DM, podkreśla, że miniony rok zakończył się rekordowym wynikiem finansowym i znakomitymi przepływami pieniężnymi.

Zdaniem eksperta 2013 r. będzie również udany, stąd nowa rekomendacja z wyceną 334,5 zł za akcję — to 14 proc. powyżej ceny rynkowej. Piotr Łopaciuk z DM PKO BP podkreśla natomiast, że producent sieci transformatorów i aparatury rozdzielczej będzie beneficjentem boomu inwestycyjnego w sektorze energetycznym w ciągu najbliższych kilku lat. Perspektywy są więc jego zdaniem obiecujące.

— Siłą ZPUE jest mocna pozycja rynkowa, dbałość o koszty oraz program inwestycyjny pozwalający na istotny wzrost mocy wytwórczych w 2014 r. Potencjał tkwi w ciągle rosnącym rynku oraz dopiero odkrywanych możliwościach w eksporcie — uważa Piotr Łopaciuk.

Kolejna ciekawa propozycja do portfela to Amica. Hanna Kędziora z Trigon DM uważa, że raport za IV kwartał będzie solidny.

— Koniec roku to sezonowo dobry okres w przypadku dużego sprzętu AGD. W naszejocenie wyniki grupy w ostatnim kwartale pozostaną bardzo dobre — komentuje Hanna Kędziora. Wtóruje jej Wojciech Woźniak, który zakłada 3,5-procentową poprawę przychodów r/r, do 450,5 mln zł, oraz ponad 44-procentowy skok zysku netto, do 19 mln zł. Specjaliści uważają, że odporność Amiki na skutki spowolnienia gospodarczego wynika z silnej pozycji eksportowej m.in. w Rosji. Zagrożenie w postaci potencjalnego spadku popytu w Europie Zachodniej może być zniwelowane właśnie poprzez wzrost zamówień ze Wschodu. Potwierdzeniem są dane: około 25 proc. przychodów Amica osiąga właśnie w Rosji — w tym roku spółka zakłada 10-procentowe tempo wzrostu na tym rynku.

Efekty restrukturyzacji

Czwartą spółką, która powinna pokazać solidne wyniki, jest Relpol, producent przekaźników elektromagnetycznych, który został wybrany przez czytelników „PB” Mistrzem GPW w 2012 r. Spółka w ostatnim czasie odzyskała zaufanie inwestorów. Jest to nagroda za udaną restrukturyzację z lat 2010-11. Zdaniem Wojciecha Woźniaka, zakończony kwartał oraz cały 2012 r. były dla spółki udane.

Prognoza analityka zakłada 4,5-procentowy spadek przychodów kwartalnych, do 28,8 mln zł. Zdecydowanie poprawi się natomiast zysk netto, który napompowały wysokie marże — końcowy wynik wzrósł zdaniem specjalisty o 35 proc., do 2,8 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że cały 2012 r. będzie najlepszym w historii Relpolu.

Zobacz, kiedy spółki odsłonią karty

Data opublikowania raportu

Relpol

28 lutego

Amica

28 lutego

Zetkama

20 marca

ZPUE

21 marca

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane