Cztery tendencje z rynków surowców i walut

Przedstawiamy listę wybranych tendencji i sygnałów z rynków towarów z ostatniego miesiąca.

Od podpisania w styczniu porozumienia handlowego między USA a Chinami rynki surowców i walut zdominował jeden temat — wpływ epidemii koronawirusa na globalny wzrost. Na rozszerzaniu się plagi najbardziej ucierpiały miedź i ropa, ale bez szwanku nie wyszły także chociażby złoty i euro, które zwykle słabo sobie radzą w okresach obaw o koniunkturę na świecie. Czy strach przed skutkami epidemii nadal będzie wpływał na rynki? Jakie inne czynniki będą decydować o zmianach cen poszczególnych aktywów? O tym piszemy w najnowszym raporcie „PB Forecast”. Oto cztery wybrane sygnały z rynków surowcowego i walutowego.

1. Banki nie wierzą w złotego

Według konsensu prognoz ekonomistów do końca roku złoty powinien lekko osłabić się wobec euro, jednak zyskać do dolara. Zdaniem mBanku krajowej walucie ciążyć będzie wzrost kursu euro, przy którym eksporterzy wychodzą na plus, oczekiwania słabszego wzrostu PKB i ograniczenia w podaży pracy. Inwestorzy przestali grać pod scenariusz, w którym wzrost inflacji zmusi RPP do zaostrzenia polityki, oceniają specjaliści, według których równowaga zewnętrzna nie pozwoli jednak na głębsze osłabienie złotego i na koniec roku kurs euro sięgnie 4,40 zł. Tymczasem jeśli gospodarka osłabnie, ignorowany ostatnio w dużej mierze temat sporu z Brukselą może zacząć mocniej szkodzić złotemu, ostrzega Piotr Matys z Rabobanku.

2. Kupujący dolara nie dostrzegają ryzyka

Od początku roku indeks dolara urósł o prawie 3 proc., odrabiając większość strat z IV kwartału 2019 r. Choć większość instytucji finansowych spodziewała się osłabienia amerykańskiej waluty, to na jej korzyść zadziałała przecena tzw. aktywów ryzykownych i obawy o wpływ epidemii koronawirusa na globalny wzrost. Do powrotu dolara do zniżek potrzebne będą opanowanie epidemii i potwierdzenie globalnego ożywienia przez twarde dane. Tymczasem według Stevena Englandera ze Standard Chartered rynki nie doceniają ryzyka porażki wyborczej Donalda Trumpa. Osłabiłaby ona dolara, zwłaszcza w razie triumfu jednego z progresywnych demokratów — Elizabeth Warren lub Berniego Sandersa.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

3. Koronawirus zagraża łańcuchom dostaw

Jednym ze skutków epidemii są mogące zagrozić globalnym łańcuchom dostaw zakłócenia w logistyce. Eksport chińskich towarów utrudniają środki ostrożności, a Pekin podobno liczy, że Waszyngton wykaże elastyczność co do jego zobowiązań wynikających z umowy handlowej. Australia zdecydowała o poddaniu kwarantannie statków z Chin, a Indonezja — o wstrzymaniu importu żywności. W chińskich portach utknęły ładunki płodów rolnych. Indeks cen frachtów Baltic Dry znalazł się najniżej od czterech lat, a stawki frachtowe masowców, używanych m.in. do transportu rudy żelaza, są już o 90 proc. niższe niż we wrześniu.

4. Burzliwy okres na rynkach metali

Obok miedzi, rudy żelaza czy aluminium na epidemii koronawirusa ucierpiał także nikiel. Metal może potanieć jeszcze do 12 tys. USD/t, nim ceny odbiją do 15 tys. USD/t, ocenia Citigroup, według którego w 2020 r. rynek przetworzonego niklu będzie zrównoważony, ale pojawi się niedobór podaży rudy. W korektę weszły ceny używanego w katalizatorach samochodowych palladu, które w rok wzrosły o trzy czwarte. Wielu ekspertów mówi o bańce, jednak według producenta Amplats nie ma takiego zagrożenia za sprawą ogromnego deficytu podaży, niemożności szybkiego wprowadzenia zamiennika i nacisku na zmniejszanie emisji w Chinach.

Artykuł powstał na podstawie jednej z cyklicznych analiz PB Forecast — nowego serwisu „Pulsu Biznesu” i SpotDaty. PB Forecast to bieżący monitoring trendów, danych i informacji z wybranych branż i rynków. W ramach wybranego pakietu (Makro Unia Europejska, Makro Europa Wschodnia, Opakowania, Branża Metalowa) subskrybenci co tydzień otrzymują na swoją skrzynkę mejlową najważniejsze informacje gospodarcze, prognozy rynkowe i podsumowanie zmian polityczno-regulacyjnych. Co miesiąc publikowana jest analiza makroekonomiczną polskiej gospodarki i analiza zmian na rynkach surowcowych i walutowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu