Czytasz dzięki

Cztery tendencje z rynków surowców i walut

Przedstawiamy listę wybranych tendencji i sygnałów z rynków towarów z ostatniego miesiąca.

Od podpisania w styczniu porozumienia handlowego między USA a Chinami rynki surowców i walut zdominował jeden temat — wpływ epidemii koronawirusa na globalny wzrost. Na rozszerzaniu się plagi najbardziej ucierpiały miedź i ropa, ale bez szwanku nie wyszły także chociażby złoty i euro, które zwykle słabo sobie radzą w okresach obaw o koniunkturę na świecie. Czy strach przed skutkami epidemii nadal będzie wpływał na rynki? Jakie inne czynniki będą decydować o zmianach cen poszczególnych aktywów? O tym piszemy w najnowszym raporcie „PB Forecast”. Oto cztery wybrane sygnały z rynków surowcowego i walutowego.

1. Banki nie wierzą w złotego

Według konsensu prognoz ekonomistów do końca roku złoty powinien lekko osłabić się wobec euro, jednak zyskać do dolara. Zdaniem mBanku krajowej walucie ciążyć będzie wzrost kursu euro, przy którym eksporterzy wychodzą na plus, oczekiwania słabszego wzrostu PKB i ograniczenia w podaży pracy. Inwestorzy przestali grać pod scenariusz, w którym wzrost inflacji zmusi RPP do zaostrzenia polityki, oceniają specjaliści, według których równowaga zewnętrzna nie pozwoli jednak na głębsze osłabienie złotego i na koniec roku kurs euro sięgnie 4,40 zł. Tymczasem jeśli gospodarka osłabnie, ignorowany ostatnio w dużej mierze temat sporu z Brukselą może zacząć mocniej szkodzić złotemu, ostrzega Piotr Matys z Rabobanku.

2. Kupujący dolara nie dostrzegają ryzyka

Od początku roku indeks dolara urósł o prawie 3 proc., odrabiając większość strat z IV kwartału 2019 r. Choć większość instytucji finansowych spodziewała się osłabienia amerykańskiej waluty, to na jej korzyść zadziałała przecena tzw. aktywów ryzykownych i obawy o wpływ epidemii koronawirusa na globalny wzrost. Do powrotu dolara do zniżek potrzebne będą opanowanie epidemii i potwierdzenie globalnego ożywienia przez twarde dane. Tymczasem według Stevena Englandera ze Standard Chartered rynki nie doceniają ryzyka porażki wyborczej Donalda Trumpa. Osłabiłaby ona dolara, zwłaszcza w razie triumfu jednego z progresywnych demokratów — Elizabeth Warren lub Berniego Sandersa.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

3. Koronawirus zagraża łańcuchom dostaw

Jednym ze skutków epidemii są mogące zagrozić globalnym łańcuchom dostaw zakłócenia w logistyce. Eksport chińskich towarów utrudniają środki ostrożności, a Pekin podobno liczy, że Waszyngton wykaże elastyczność co do jego zobowiązań wynikających z umowy handlowej. Australia zdecydowała o poddaniu kwarantannie statków z Chin, a Indonezja — o wstrzymaniu importu żywności. W chińskich portach utknęły ładunki płodów rolnych. Indeks cen frachtów Baltic Dry znalazł się najniżej od czterech lat, a stawki frachtowe masowców, używanych m.in. do transportu rudy żelaza, są już o 90 proc. niższe niż we wrześniu.

4. Burzliwy okres na rynkach metali

Obok miedzi, rudy żelaza czy aluminium na epidemii koronawirusa ucierpiał także nikiel. Metal może potanieć jeszcze do 12 tys. USD/t, nim ceny odbiją do 15 tys. USD/t, ocenia Citigroup, według którego w 2020 r. rynek przetworzonego niklu będzie zrównoważony, ale pojawi się niedobór podaży rudy. W korektę weszły ceny używanego w katalizatorach samochodowych palladu, które w rok wzrosły o trzy czwarte. Wielu ekspertów mówi o bańce, jednak według producenta Amplats nie ma takiego zagrożenia za sprawą ogromnego deficytu podaży, niemożności szybkiego wprowadzenia zamiennika i nacisku na zmniejszanie emisji w Chinach.

Artykuł powstał na podstawie jednej z cyklicznych analiz PB Forecast — nowego serwisu „Pulsu Biznesu” i SpotDaty. PB Forecast to bieżący monitoring trendów, danych i informacji z wybranych branż i rynków. W ramach wybranego pakietu (Makro Unia Europejska, Makro Europa Wschodnia, Opakowania, Branża Metalowa) subskrybenci co tydzień otrzymują na swoją skrzynkę mejlową najważniejsze informacje gospodarcze, prognozy rynkowe i podsumowanie zmian polityczno-regulacyjnych. Co miesiąc publikowana jest analiza makroekonomiczną polskiej gospodarki i analiza zmian na rynkach surowcowych i walutowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane