Czwarty z rzędu spadek S&P500

opublikowano: 26-06-2019, 22:24

Dow Jones kończył sesję zniżką o mniej niż 0,1 proc. S&P500 stracił 0,1 proc. Nasdaq wzrósł o 0,3 proc.

W środę uwaga amerykańskich inwestorów przeniosła się na początku sesji z kwestii obniżki stóp procentowych na negocjacje handlowe z Chinami. Nastroje rynku poprawiła wypowiedź sekretarza skarbu Stevena Mnuchina o „dogadaniu 90 proc.” umowy handlowej z Chinami. Dodatkowo prezydent Donald Trump przyznał, że jest „absolutnie możliwe” uniknięcie nałożenia kolejnych ceł na import z Chin. Te sygnały zwiększyły popyt na akcje spółek technologicznych, które są mocno uzależnione od dostaw z i do Chin. Drożały również akcje spółek z segmentu energii, co wynikało z mocnego wzrostu cen ropy po zaskakująco dużym spadku zapasów surowca w USA w ubiegłym tygodniu. W miarę upływu czasu na pierwszy plan wróciła sprawa stóp procentowych. Złoto staniało, bo dolar umacniał się w związku z osłabieniem we wtorek przez szefa Fed przekonania inwestorów co do nadchodzących cięć. Z tego samego powodu taniały obligacje USA.

Wall Street, NYSE
fot. Bloomberg

Na zamknięciu spadało 7 z 11 głównych segmentów S&P500. Najmocniej taniały spółki użyteczności publicznej (-1,8 proc.), nieruchomości (-1,7 proc.) i dostawców dóbr codziennego użytku (-1,2 proc.). Największy popyt był widoczny w segmentach dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (0,5 proc.), IT (1,2 proc.) i energii (1,7 proc.). Na zamknięciu taniało 56 proc. spółek z S&P500. Dla  blue chipów ze średniej Dow Jones sesja zakończyła się remisem, tyle samo drożało, co taniało. Najmocniej spadały kursy spółki ubezpieczeniowej Travelers Companies (-2,9 proc.), farmaceutycznej Merck & Co. (-2,0 proc.) i dostawcy szerokiej gamy dóbr codziennego użytku Procter & Gamble (-1,8 proc.). Najmocniej rosły kursy beneficjentów porozumienia z Chinami: Boeinga (1,5 proc.), koncernu chemicznego Dow (1,5 proc.), Apple (2,1 proc.) i Intela (2,9 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane