Czy agencje ich zaktywizują?

BARBARA DRABICH pełnomocnik zarządu ManpowerGroup ds. prawa pracy
opublikowano: 19-05-2014, 00:00

KOMENTARZ

Aktywizacja długotrwale bezrobotnych jest bardzo ważna. Niestety nie jest łatwo znaleźć i wdrożyć efektywne rozwiązanie. Ale już sama chęć poszukiwania rozwiązań jest cenna. Ważne jest przygotowanie działań skutecznie pomagających grupom, które mają szanse powrotu na rynek pracy, a dotąd nie miały takich możliwości lub kompetencji.

Zaproponowana ustawa budzi jednak pewne obawy co do skuteczności przewidzianych w niej rozwiązania.

Mogą nie być wystarczające, by pozwolić agencjom zatrudnienia zaoferować wsparcie na większą skalę. Teoretycznie prywatne firmy dostaną szansę na dodatkową aktywność, ale na ile jakieś zlecenie będzie atrakcyjne biznesowo, czyli jak duże nakłady będzie agencja musiała ponieść i jakie efekty uzyska, okaże się w praktyce. Na razie podchodzimy do tego ostrożnie.

Proponowane zapisy ustawy powodują, że większe szanse powodzenia będą miały przedsięwzięcia prowadzone w dużych miastach, gdzie jest więcej ofert, do których można dopasować kandydatów. Ale rozwiązań problemu długotrwałego bezrobocia należy szukać nie tylko poprzez pomoc w znalezieniu miejsca pracy. Agencje ich nie stworzą. I nie są bardziej niż urzędy pracy predysponowane do aktywizacji bezrobotnych. W swoich działaniach bazują na potrzebach rynku i wymaganiach pracodawców, a te coraz częściej dotyczą zupełnie innych grup zawodowych i ich kompetencji niż te, które przeważają na rynku pracy. Pracodawcy potrzebują więcej specjalistów lub wykwalifikowanych pracowników, a tych ciągle jest za mało. Są też mniejszością wśród długotrwale bezrobotnych.

Rozwiązanie, do którego powinniśmy dążyć, polega na tym, że działające na rynku pracy podmioty funkcjonowałyby jak system naczyń połączonych. Agencje zatrudnienia są blisko pracodawców i znają ich potrzeby, więc powinny przekazywać urzędom pracy informacje o tym, jakie kompetencje są poszukiwanie na rynku. A urzędy dbałyby o przeprowadzenie szkoleń zawodowych dla takich osób. [DCZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BARBARA DRABICH pełnomocnik zarządu ManpowerGroup ds. prawa pracy

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu