Czytasz dzięki

Czy Powell sprosta oczekiwaniom?

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 27-08-2020, 11:10

Na rynkach finansowych widać duże wyczekiwanie na dzisiejsze sympozjum światowych bankierów centralnych w Jackson Hole, które często rzucało więcej światła na perfektywny polityki monetarnej w kolejnych latach. Obok pozytywnych sygnałów dotyczących prac nad szczepioną napędzały one wzrosty na rynkach akcyjnych od początku tygodnia. W czasach pandemii i dążeń do odbudowy gospodarczej sympozjum to nabiera większego znaczenia.

Apetyty inwestorów zostały mocno rozbudzone i pytanie czy Jerome Powell sprosta dziś oczekiwaniom. Wobec szefa Fed oczekuje się, że podczas swojego dzisiejszego wystąpienia omówi on narzędzia związane z kształtowaniem celu inflacyjnego oraz same podejście bankierów centralnych do niego. Rynek spodziewa się zapowiedzi zmiany celu inflacyjnego na średni, co w rynkowego punktu widzenia powinno dawać jeszcze przestrzeń do stymulacji monetarnej. Skoro przez dłuższy okres inflacja pozostawała poniżej celu, to takie podejście legitymizowałoby możliwość przestrzelenia poziomu 2%. Wystąpienie szefa Fed rozpoczyna się o 15:10 polskiego czasu.

Wczoraj Wall Street poprawiła szczyty wszech czasów, dzięki hossie na spółkach technologicznych, niemniej jednak dziś rajd indeksów zatrzymał się w oczekiwaniu na dzisiejsze słowa szefa Fed. Lipcowe dane o nowych zamówieniach w USA bardzo pozytywnie zaskoczyły, wskazując na postępującą odbudowę gospodarczą. Dodatkowo wzrostom na rynku akcyjnym pomagają jeszcze doniesienia wskazujące, że Stany Zjednoczone i Chiny w niektórych spornych kwestiach dotyczących firm technologicznych zaczynają dochodzić do porozumienia.

Z drugiej jednak strony wzrosło napięcie na Morzu Południowochińskim. Chiny w środę wystrzeliły cztery pociski nad sporny akwen, a administracja Trumpa nakłada kolejne sankcje na firmy prowadzące tam działalność. Notowania ropy naftowej pozostają na popandemicznych szczytach powyżej 43 USD za baryłkę w przypadku odmiany WTI, gównie przez ograniczenia produkcji przez huragan Laura. Notowania złota natomiast mimo oczekiwań na gołębi przekaz ze strony szefa Fed pozostają poniżej 1950 USD za uncję. W sytuacji jednak gdyby Powell zaspokoił oczekiwania uczestników rynku powrót w okolice 2000 USD wydaje się prawdopodobny.

Dziś w kalendarium oprócz wystąpienia szefa FED uwagę należy zwrócić na cotygodniowe dane dotyczące liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i drugi szacunek wzrostu gospodarczego w USA za II kw. Rynek spodziewa się gołębiego przekazu ze strony szefa Fed, a zatem USD przy dobrych na nastrojach rynkowych pozostaje pod ostrzałem. Dzisiejsze wystąpienie Powella ma potencjał do tego aby wyrwać kurs EURUSD z trwającej od miesiąca konsolidacji w przedziale 1.17-1.19.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Polecane