Czy Rosja zrobi krok w tył?

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 30-03-2022, 10:24

Komunikat, jaki popłynął po wczorajszych rozmowach pokojowych w Turcji, dał nadzieję na deeskalacje działań wojennych w Ukrainie, co wsparło popyt na ryzykowne aktywna i sprzyjało cofnięciu na rynku surowcowym.

Nie miało to jednak żadnego przełożenia na działania w kolejnych godzinach, bowiem ostrzał Ukrainy cały czas jest kontynuowany. Wątpliwości wobec deklaracji Rosji pozostają zatem duże, a władze w Kijowe przestrzegają przed nadmiernymi nadziejami. Z tego powodu optymizm rynkowy nieco opada, a baryłka WTI ponownie wraca powyżej 105 USD. Pojawiają się zatem obawy czy wczorajszy optymizm nie był przedwczesny i czy ze strony Rosji nie było to tylko taktyczne posunięcie, dzięki któremu zyskałaby czas na kontynuowanie prowadzenia operacji. Dalsze bombardowania mogą skorygować poziom apetytu na ryzyko. Jeśli jednak NATO potwierdziłoby częściowe wycofywanie wojsk spod Kijowa, inwestorzy ruszyliby do dalszego kupowania akcji. Perspektywy uzależnione będą od ruszającego już niebawem sezonu wyników spółek za I kw. Dziś pod presją znajdowały się chińskie spółki technologiczne po doniesieniach WSJ wskazujących, że władze w Pekinie przygotowują kolejną rundę regulacji dla spółek streamingowych.

Dolar stracił wczoraj na wartości, a kurs EURUSD wyszedł powyżej 1.11. Wiązało się to zarówno z odpływem kapitału od bezpiecznych przystani, jak i cofnięciem rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które w przypadku dziesięciolatek zeszły poniżej 2.4%. W przypadku notowań USDJPY poskutkowało to nawet zejściem poniżej 122. Odbicie japońskiej waluty wspiera także niepokój tamtejszych władz związany ze zbyt gwałtowną przeceną jena.

Z punktu widzenia notowań amerykańskiej waluty kluczowe będą piątkowe dane z rynku pracy, których przedsmak, pod postacią raportu ADP, poznamy dziś. Mediana prognoz rynkowych wskazuje na wykreowanie kolejnych 450 tys. miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce. Jeśli wzrost zatrudnienia w marcu okazałby się wyższy od prognoz, wspierałoby to oczekiwania na bardziej agresywną podwyżkę stóp procentowych podczas kolejnego posiedzenia Fed na początku maja. Harker, szef oddziału Fed z Filadelfii, powiedział, że jest za bardziej wyważonym cyklem zacieśniania, choć on sam nie wyklucza podwyżki o pół punktu procentowego, jeśli dane wskazywać będą na taka konieczność.

US500.f, Interwał Dzienny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane