Czy zarząd i rada działają legalnie?

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 02-06-2004, 00:00

Czy akcjonariusze Porty Holding w upadłości mogli wybrać nową radę nadzorczą? Według szczecińskiego sądu nie. Na pewno?

31 marca walne zgromadzenie akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding (SSPH) w upadłości zdecydowało o wyborze nowej rady nadzorczej spółki. Ta zaś wybrała nowy zarząd. I tak do stoczni powrócili menedżerowie Grupy Przemysłowej (dominującego akcjonariusza SSPH), którzy wcześniej oddali władzę w spółce skarbowi państwa. Teraz wrócili, by odzyskać stocznię i przeprowadzić układ w upadłości. Menedżerowie uważają bowiem, że mianowany przez skarb państwa zarząd bezprawnie domagał się upadłości firmy.

Opór rejestru

Problem jednak w tym, że pojawiły się wątpliwości czy „nowa rada” Porty Holding i jej „nowy zarząd” rzeczywiście mają prawo do pełnienia tych funkcji. Krajowy Rejestr Sądowy odmówił bowiem zarejestrowania uchwał marcowego walnego. Sąd znał, że odbyło się ono kilka dni za wcześnie, by można było uznać je za prawomocne. Problem polega na tym, że ten sam sąd zgodził się na zwołanie zgromadzenia, ale decyzja została zaskarżona przez poprzedni, namaszczony przez skarb państwa zarząd Porty Holding w upadłości. Zdaniem sądu, walne odbyło się, zanim uprawomocniło się postanowienie o odrzuceniu skargi „państwowego zarządu”.

Prawna argumentacja

Czy KRS może odmówić rejestracji uchwały i uznać je za nieważne? Menedżerowie SSPH uważają, że nieważność uchwały mógłby stwierdzić jedynie sąd powszechny.

— Nastąpiło rażące przekroczenie kompetencji sądu rejestrowego. Jedyna kompetencja sądu rejestrowego w tym zakresie określona jest art. 423 k.s.h., zgodnie z którym nawet zaskarżenie uchwały do sądu powszechnego nie wstrzymuje postępowania rejestrowego, lecz uprawnia KRS co najwyżej do jego zawieszenia — uważają Grzegorz Huszcz i Ryszard Kwidziński, wiceprezesi SSPH, którzy z kolei zaskarżyli decyzję KRS w szczecińskim Sądzie Okręgowym.

Kto w tym sporze ma rację? Niezależni prawnicy nie potrafią odpowiedzieć jednoznacznie. Podkreślają, że zgodnie z kodeksem spó- łek handlowych decyzje walnego o wyborze władz spółki są skuteczne w terminie ich podjęcia. Jednak czy walne było ważne — o tym rzeczywiście musiałby już zdecydować sąd powszechny. Być może będzie miał taką okazję, bo już w kwietniu decyzje walnego zostały zaskarżone przez skarb państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czy zarząd i rada działają legalnie?