Czym się różni Saas od IaaS

  • Michał Romanowski
opublikowano: 05-06-2013, 21:37

Nie ma praktycznie dania bez informacji na temat cloud computing. Różni eksperci wypowiadają się na temat serwerów w chmurze snując coraz to nowe perspektywy, które za sobą te rozwiązanie niesie. Są też tacy na przeciwnym biegunie, którzy ostrzegają przed zbytnim zaufaniem do chmury.

Tymczasem naukowcy z DeVry University w USA wskazują, że 95% badanych używało chmury ale o tym nie wie, a 51% uważa, że "burzliwa" pogoda to zasługa cloud computingu. Dane te dotyczą USA, ale z wiedzą o cloud computingu, z którego dobrodziejstw czy tego chcemy czy nie, większość z nas korzysta, w naszym kraju również nie jest najlepiej.

Różnice  pomiędzy modelami chmury obliczeniowej
Różnice pomiędzy modelami chmury obliczeniowej
None
None

Dlatego warto poświęcić chwilę, aby zapoznać się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi cloud computnig. Nie ma bowiem najmniejsze wątpliwości, że technologia ta staje się coraz bardziej popularna i w końcu zapuka do naszych drzwi. A może już to zrobiła, a my o tym nie wiemy?

Co to właściwie cloud computing (chmura obliczeniowa) oznacza?

Chmura obliczeniowa to model przetwarzania, w którym użytkownicy korzystają z konkretnych usług Najczęściej mówi się o trzech rodzajach, a właściwie modelach usług cloud computingu: IaaS, PaaS i SaaS. Pierwszy model, IaaS, czyli Infrastructure as a Service, to usługa dostarczania infrastruktury, czyli krótko mówiąc: serwery w chmurze. Jeśli użytkownik potrzebuje sprzętu, to nie musi go kupować, może go po prostu wypożyczyć na dowolny okres czasu, nawet na godzinę. Dodatkowo ważne jest to, że w trakcie użytkowania może zmieniać jego parametry.

Kolejny model to PaaS, czyli Platform as a Service. Jest to usługa polegająca na udostępnieniu przez dostawcę  - znów: w modelu rozliczenia za wykorzystanie a nie abonamentowym - wirtualnego środowiska pracy; oferta ta skierowana jest przede wszystkim do programistów. W tym przypadku, klient nie troszczy się o system operacyjny (w tym jego utrzymanie, zarządzanie, patchowanie) a zajmuje się pisaniem aplikacji i ich utrzymaniem.

Ostatnim modelem jest SaaS, który oznacza Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługę. To chyba najbardziej znane oblicze cloud computingu. Dlatego też często użytkownicy mówiąc o „chmurze” mają na myśli właśnie ten model. A polega on na dostarczaniu gotowego oprogramowania, czy nawet konkretnych funkcjonalności. Co to może być? Poczta, wszelkiego rodzaju dyski internetowe (Dropbox, Minus, Google Drive), Kalendarze i wiele innych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Romanowski, marketing manager e24cloud

Polecane