Czynsze za biura będą wyższe

MAS
opublikowano: 08-02-2011, 00:00

Według badania Cushman Wakefield zwiększone zainteresowanie najmem biur na świecie wpłynęło na wzrost czynszów w 2010 r.

Według badania Cushman Wakefield zwiększone zainteresowanie najmem biur na świecie wpłynęło na wzrost czynszów w 2010 r.

Najwięcej, bo średnio o około 8 proc. w ciągu roku czynsze wzrosły w regionie Azji i Pacyfiku. W samym Hongkongu wzrost ten wyniósł aż 51 proc., a w Pekinie 48 proc.

— Ze względu na dużą konkurencję wśród najemców poszukujących biur w najlepszych budynkach w Hongkongu, czynsze za powierzchnię klasy A w Centralnym Obszarze Biznesu wzrosną w najbliższych 12 miesiącach o 20-25 proc. Niektóre międzynarodowe korporacje rewidują swoje strategie i aby obniżać koszty mogą rozważać przeniesienie części działalności do państw z tańszymi biurami, takich jak Singapur czy Chiny — prognozuje John Siu, dyrektor wykonawczy biura Cushman Wakefield w Hongkongu.

W Europie podwyżki czynszów najwidoczniejsze były w Londynie — zwiększyło się zainteresowanie najemców dzielnicami City i West End. Wysoki wzrost stawek za najem biur odnotowano w obu Amerykach. W Rio de Janeiro sięgnął on 50 proc. Duże ożywienie było zauważalne wśród firm chcących wynająć biura w Nowym Jorku. Te miasta były najdroższymi lokalizacjami na obu kontynentach, a w skali globalnej zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce.

— Firmy muszą coraz częściej liczyć się z wyższymi kosztami najmu powierzchni biurowej. Nie jest to tylko kwestia podnoszenia czynszów przez wynajmujących. Najemcy muszą ponosić coraz wyższe koszty najmu wynikające z rosnących wskutek inflacji opłat eksploatacyjnych i podwyżek podatków na niektórych rynkach — mówi Barrie David, z zespołu globalnych badań i analiz firmy Cushman Wakefield.

W Polsce w minionym roku odnotowano prawie dwukrotny wzrost popytu na nowoczesną powierzchnię biurową w porównaniu z 2009 r. Według Richarda Aboo, partnera, dyrektora działu powierzchni biurowych w warszawskim oddziale Cushman Wakefield, spadająca liczba pustostanów oraz niedobór nowej powierzchni biurowej spowodują w Polsce wzrost czynszów w 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane