Dane makro wsparciem dla euro

Krzysztof Wańczyk, ING Securities
19-11-2013, 08:40

Początek tygodnia upłynął pod znakiem umocnienia euro. Poprawa sentymentu do „wspólnej waluty” była efektem publikacji wyników ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów, z której wynika, że Europejski Bank Centralny (ECB) nie zdecyduje się raczej na obniżenie stopy depozytowej poniżej zera.

ECB nie zmieni poziomu stóp procentowych

W strefie euro stopa procentowa dla depozytów zgromadzonych w ECB jest obecnie na rekordowo niskim poziomie 0,5%. Taki stan utrzyma się prawdopodobnie w najbliższych miesiącach. Tak wynika z ankiety agencji Reutera, która została przeprowadzona wśród ekonomistów. Ankietowani uważają, że negatywne stopy procentowe same w sobie nie miałyby wpływu na płynność, dodając jednocześnie, że obniżenie poziomu wymaganych rezerw byłoby bardziej efektywne. Wyniki tego sondażu złagodziły presję podażową w stosunku do euro, ale ryzyko wdrożenia „niekonwencjonalnych działań” przez ECB nie zostało zniwelowane. Sytuacja może ulec zmianie dopiero 5 grudnia, gdy odbędzie się kolejne posiedzenie członków banku centralnego strefy euro. Wtedy inwestorzy poznają plany Mario Draghiego odnośnie kształtowania się polityki monetarnej.

Nadwyżka w bilansie handlowym strefie euro

Wsparciem dla „wspólnej waluty” okazały się także pozytywne wiadomości makro. Jak poinformował Eurostat, we wrześniu nadwyżka w handlu zagranicznym strefy euro, skorygowana o wpływ czynników sezonowych, wyniosła 14,3 mld EUR, powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 14 mld EUR. Jest to głównie zasługa Niemiec, których eksport towarów w ostatnim okresie mocno wzrósł. W rezultacie, euro zareagowało wzrostem. Indeks EUR zbliżył się jednak do ważnej strefy oporu. Na obecnym etapie trudno przewidzieć wynik konfrontacji z tą bariera podażową. Wszytko będzie zależeć od wtorkowych danych makro z Niemiec. O godz. 11 nastąpi odczyt indeksu ZEW, mierzącego nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Prognoza na poziomie 54 pkt. wpisuje się w trend wzrostowy tego wskaźnika, dlatego lepszy od oczekiwań odczyt będzie źródłem euforii wśród inwestorów. W przeciwnym wypadku, euro osłabi się w relacji do dolara.

EUR/USD 1,3508
Od rana na rynku EUR/USD utrzymuje się presja popytowa, która winduje notowania pary walutowej na nowe maksima. Warunkiem utrzymania trendu wzrostowego jest zachowanie strefy wsparcia na 1,3480-1,3495. Sprawdzianem dla byków będzie wynik potyczki z lokalnym oporem na wysokości 1,3540. Przełamanie tego poziomu, otworzy drogę na 1,3690. W przeciwnym wypadku, krótkoterminowa linia trendu wzrostowego może zostać przełamana(obecnie na 1,3480). Jednak pierwszym sygnałem słabości będzie spadek poniżej 1,3495. Taki kierunek rozwoju sytuacji może skutkować testem 1,3390.

GBP/USD 1,6114
Nowe maksima ustalają się na rynku GBP/USD. Z technicznego punktu widzenia nie pojawiły się żadne sygnały, które mogą zakłócić trend wzrostowy. Tym samym, obecnie obowiązującym kierunkiem jest „północ”. W praktyce może przełożyć się to wzrost kursu do 1,6150. Stop loss należy złożyć na 1,6095.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wańczyk, ING Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dane makro wsparciem dla euro