Dane z USA osłabiły japońskie banki

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 21-03-2002, 00:00

Azjatyccy inwestorzy bardzo nerwowo reagują na wszelkie informacje z USA. W środę do poważnego spadku indeksów doprowadziły informacje amerykańskiego banku centralnego o wychodzeniu z recesji. Udowodniły to także dane o rosnącym japońskim eksporcie. Udziałowcy banków natychmiast doszli do wniosku, że korzystne sygnały mogą zahamować działania rządu zmierzające do uzdrowienia systemu bankowego Kraju Kwitnącej Wiśni.

W efekcie bank UFJ stracił 7 proc., a Sumitomo Mitsui stracił 5 proc. W Hongkongu spadkom przewodził bank HSBC. Z reguły bank centralny Hongkongu dokładnie naśladuje kroki Fedu, co sugeruje rychłą podwyżkę stóp procentowych.

Sygnały niekorzystne dla banków są dobrze odbierane przez eksporterów. Na całym kontynencie rosły akcje producentów części komputerowych. Do zwyżki indeksu na Tajwanie przyczynił się United Microelectronics, producent chipów. W Korei silnym papierem był Samsung SDI, czołowy twórca monitorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane