De minimis przysłużyło się firmom

opublikowano: 24-11-2015, 22:00

Kredyty z gwarancjami de minimis pomagają firmom poprawić pozycję na rynku. I są bardzo rzetelnie spłacane.

Prawie 12 mld zł dodatkowego kredytu i stworzenie albo utrzymanie 51 tys. miejsc pracy — to efekt wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw kredytami z gwarancją de minimis — wylicza Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Przeanalizował on skutki programu na podstawie badania 1617 przedsiębiorców, którzy z niego skorzystali. Przy tym 79 proc. tych firm to mikroprzedsiębiorcy, 17 proc. — małe firmy, a 4 proc. — firmy średnie. Badani zostali zapytani m.in. o doświadczenia kredytowe w ciągu 2 lat przed pozyskaniem finansowania z gwarancją de minimis.

Okazuje się, że tylko 11 proc. z nich uzyskało wcześniej bez problemu pożyczkę albo kredyt, o który wnioskowali, a 18 proc. co prawda go otrzymało, ale na gorszych warunkach, niż wnioskowali. Natomiast 10 proc. firm odmówiono finansowania, a 20 proc. nie starało się o finansowanie, pomimo że go potrzebowało. Pozostałe 39 proc. nie wnioskowało o kredyt, ponieważ go nie potrzebowało.

— To daje nam co najmniej 48 proc. przedsiębiorców, którzy znajdowali się w luce finansowej, czyli takich, którzy mieli dobry pomysł na biznes czy inwestycję, ale nie mogli dostać na to finansowania — mówi Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.

Przy tym przedsiębiorcy przyznali, że główną przyczyną odmowy finansowania albo otrzymania mniej korzystnej oferty w bankach był brak zabezpieczenia (w 87 proc. przypadków). Z podobnego powodu przedsiębiorcynajczęściej rezygnowali z ubiegania się o finansowanie, pomimo że mieli taką potrzebę (68 proc. przypadków).

— Brak posiadania wystarczającego zabezpieczenia kwoty kredytu, o jaką firmy chciały wnioskować, w przypadku 56 proc. badanych był także powodem, dla którego zdecydowali się oni na skorzystanie z gwarancji de minimis — podkreśla Tomasz Kaczor.

Ponadto, aż 7 na 10 przedsiębiorców przyznaje, że bez gwarancji de minimis nie uzyskałoby kredytu zgodnie z wnioskiem. Natomiast dzięki jego pozyskaniu 23 proc. badanych firm utrzymało dotychczasowe miejsca pracy, 33 proc. utworzyło nowe, 31 proc. utrzymało pozycję na rynku, a aż 65 proc. poprawiło ją. Przy tym aż 93 proc. firm deklaruje utrzymanie dłużej niż rok nowo powstałych oraz dotychczasowych miejsc pracy.

Do tego kredyty z takimi gwarancjami okazały się dużo mniej szkodowe, niż przewidywano. — Przed startem programu zakładaliśmy, że ich szkodowość wyniesie 6,2 proc. Dzisiaj jest ona jednak na poziomie zaledwie 1 proc. To bardzo niewiele. Mieliśmy ok. 2200 wezwań, z czego ok. 1550 zostało wypłaconych. W sumie wypłaciliśmy 251 mln zł — mówi Halina Wiśniewska, dyrektor Centrum Poręczeń i Gwarancji w BGK.

Program gwarancji de minimis funkcjonuje od marca 2013 r., a jego zakończenie planowane jest w przyszłym roku. Do końca października tego roku BGK udzielił gwarancji de minimis na łączną kwotę ok. 24,11 mld zł. Kredyty z taką gwarancją osiągnęły łączną wartość ok. 42,96 mld zł, z których skorzystało 97 134 przedsiębiorców.

 

s.wedziuk@pb.pl ☎

22-333-97-28

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu