Dealerzy skarżą się komisarzowi

opublikowano: 27-11-2014, 00:00

Związek Dealerów Samochodów (ZDS) poinformował, że wystosował pismo do Elżbiety Bieńkowskiej, komisarz UE odpowiedzialnej za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MSP

W piśmie sygnalizuje problem z prawidłowym funkcjonowaniem europejskiego rynku dystrybucji samochodów. Komplikacje, zdaniem ZDS, wynikają m.in. z pogłębiającej się nierówności, niesprawiedliwości i wykorzystywania pozycji dominującej przez koncerny samochodowe w stosunku do małych i średnich dealerów aut.

Związek podkreśla potrzebę podjęcia prac legislacyjnych m.in. przywracających w prawie europejskim klauzule ochronne umów dealerskich, w tym obowiązek zgody na transfer majątku dealera i przekazanie praw i zobowiązań wynikających z umowy na innego dealera, będącego częścią tej samej sieci dystrybucji. Domagają się też obowiązku minimalnej 5-letniej umowy i minimalnego 2-letniego okresu jej wypowiedzenia lub zakazu ograniczania dystrybucji wielu marek aut w jednym salonie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu