Dębica przewodzi branży na GPW

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 27-02-2003, 00:00

Niekwestionowanym liderem branży tworzyw sztucznych i kauczuków wśród giełdowych przedstawicieli tego sektora jest Firma Oponiarska Dębica. Stawkę zamykają Suwary, specjalizujące się w produkcji samochodowych trójkątów ostrzegawczych oraz opakowań plastikowych.

Badania przeprowadzone przez Pentor, oceniające m.in. kompetencje zarządów, jakość produktów, perspektywy rozwoju, relacje z inwestorami oraz sukces w 2002 roku, pozwoliły wyłonić liderów i outsiderów działających w branży tworzyw sztucznych i kauczuków. Zdecydowanym faworytem analityków, doradców inwestycyjnych i maklerów, których opinie miały decydujący wpływ na kształt rankingu, okazała się Dębica. Jeśli spojrzymy na ubiegłoroczne osiągnięcia spółki oponiarskiej, to wybór ten okazuje się w pełni uzasadniony. Przedsiębiorstwo kontrolowane przez Goodyear w 2002 roku zdołało blisko 5-krotnie poprawić wynik operacyjny. Duże uznanie w oczach specjalistów zyskał także Stomil Olsztyn — inny giełdowy producent opon. Podobnie jak w przypadku Dębicy, na uwagę zasługują ubiegłoroczne wyniki. W 2002 roku Stomil zanotował ponad 300-proc. wzrost zysku netto oraz 66-proc. poprawę zysku operacyjnego w stosunku do 2001 r.

W grupie liderów branży znalazł się także Inter Groclin. Przedsiębiorstwo kontrolowane przez Zbigniewa Drzymałę zajęło drugie miejsce, wyprzedzając takiego potentata jak Orlen. Atutem wielkopolskiej spółki produkującej wyposażenia wnętrz samochodów jest systematyczny wzrost przychodów oraz zysków. Ukoronowaniem osiągnięć Groclinu był wzrost jej notowań o ponad 250 proc. w 2002 roku.

Sporą niespodzianką może być to, że miejsca na podium nie wystarczyło dla płockiego koncernu. Większość analityków, doradców inwestycyjnych oraz maklerów uznała, że Orlen ustępuje Dębicy, Groclinowi i Stomilowi, zwłaszcza pod względem jakości oferowanych produktów i usług, perspektyw rozwoju, kompetencji zarządu, a także sukcesów w 2002 roku. Jednak przy tej okazji warto podkreślić najwyżej w branży ocenione relacje z inwestorami PKN oraz rozpoznawalność płockiej spółki.

Stawkę w rankingu spółek z branży tworzyw sztucznych zamykają Suwary, Huta Oława oraz Krakchemia. Z ocen specjalistów z rynku kapitałowego wynika, że każda z tych firm ma jeszcze sporo do zrobienia, m.in. w zakresie poprawy jakości produktów, kompetencji zarządu czy relacji z inwestorami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dębica przewodzi branży na GPW