Debiut Bogdanki z przytupem

KSA
opublikowano: 26-06-2009, 00:00

Ci, którzy kupili akcje kopalni w ofercie, mogą być zadowoleni — spółka dała zarobić.

Ci, którzy kupili akcje kopalni w ofercie, mogą być zadowoleni — spółka dała zarobić.

O 16,8 proc., do 56,1 zł, drożały wczoraj na otwarciu debiutanckiej sesji prawa do akcji producenta węgla kamiennego. Na zamknięciu kurs Bogdanki wyniósł 57,5 zł po 19,8- procentowym wzroście.

— Jestem nieco żenowany tym debiutem. Spodziewałem się wzrostów na poziomie 10 proc., ale nie takich — żartował Mirosław Taras, prezes Bogdanki.

Debiut był tak doniosły, że symbolicznego byka wręczył prezesowi spółki sam minister skarbu — Aleksander Grad. Przejściu do giełdowego dzwonu towarzyszyły natomiast nie tradycyjne fanfary, lecz występ górniczej orkiestry dętej.

Oferta przyniosła Bogdance 528 mln zł. Akcje sprzedawano po maksymalnej cenie z ustalonego przedziału (48 zł) a w transzy inwestorów indywidualnych redukcja sięgnęła 89 proc. Nowi inwestorzy kontrolują nieco ponad 32 proc. w podwyższonym kapitale. Największym akcjonariuszem spółki, z udziałem 56 proc., pozostaje skarb państwa.

— Docelowo chcemy sprzedać cały pakiet. Jesienią przystępujemy do kolejnego etapu prywatyzacji. Myślę, że sprawa zamknie się w 2010 r. — mówił Aleksander Grad.

Bogdanka przeznaczy pieniądze z emisji na budowę i modernizację infrastruktury w ramach tzw. Pola Stefanów (kolejnego obszaru wydobycia). Inwestycje podwoją wydobycie węgla począwszy od 2014 r. W 2008 r. spółka miała 1,03 mld zł przychodów, 203,45 mln zł zysku operacyjnego i 155,8 mln zł zysku netto. W tym roku spodziewa się 140,6 mln zł czystego zarobku, 178,3 mln zł zysku operacyjnego i 1,09 mld zł przychodów. Wyników za pierwsze trzy miesiące nie publikowała — poznamy je razem z danymi za kończący się kwartał.

Bogdanka była szóstym tegorocznym debiutantem na głównym rynku GPW. Pod względem wartości jej oferta uplasowała się na czwartym miejscu w historii giełdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane