Decyzja uderzy w potentatów

Katarzyna Kozińska
25-01-2005, 00:00

O obniżenie ceny insuliny postarał się Bioton. Eli Lilly i Novo Nordisk pozostaje powalczyć o lepsze warunki sprzedaży jej analogów.

Ministerstwo Zdrowia (MZ) obniżyło cenę insuliny produkowanej przez krajowy Bioton. Automatycznie obniżona została także podstawa refundacji wszystkich insulin ludzkich sprzedawanych na krajowym rynku. Z wyliczeń Biotonu wynika, że budżet Narodowego Funduszu Zdrowia zaoszczędzi w ten sposób rocznie 50 mln zł.

Dobra dla Biotonu wiadomość to powód do zmartwień dla zagranicznych firm sprzedających insulinę: Eli Lilly (EL) i Novo Nordisk (NN). Zmniejszenie limitu refundacji oznacza, że do każdego leku o cenie wyższej od najniższej ceny na rynku budżet dopłaci mniej — pula pieniędzy na refundację nie zwiększyła się. Tym samym za każde opakowanie leku więcej zapłaci pacjent.

Straty potentatów

Dla obecnych potentatów insulinowych może to oznaczać odwrót pacjentów od ich leku i utratę znacznej części przychodów. Obie firmy, chociaż w różnym stopniu, dotknęły skutki zmian refundacji z przełomu lat 2003/04. Wskutek utraty refundacji dla jednego z głównych leków Eli Lilly musiało zwolnić 86 osób. Firma straciła około 40 proc. sprzedaży. Novo Nordisk stracił 1,5 proc. rynku.

— Nasz udział w rynku zmniejszył się z 62 proc. do 60,5 proc. To nie jest dramatyczny spadek. Teraz dopłata pacjenta teoretycznie może wzrosnąć do 36 zł za opakowanie, ale w praktyce nie powinna przekroczyć 20 zł. Wszystko zależy od wysokości marż aptecznych — twierdzi Jerzy Gruhn, dyrektor generalny Novo Nordisk w Polsce.

Misyjne łatanie

Na razie jednak żadna z tych firm nie chce ujawniać, jakich strat się spodziewa i jakie będą dalsze konsekwencje decyzji Ministerstwa Zdrowia.

— Klimat inwestycyjny dla naszego sektora się pogarsza, ale chcemy kontynuować misję. Jesteśmy otwarci na negocjacje z resortem — mówi Hubert Zawadzki, rzecznik Eli Lilly.

Być może producenci znaleźli sposób na „załatanie dziury” w sprzedaży. Oba koncerny będą negocjować z resortem zdrowia o refundację leków zwanych analogami insuliny (działa szybciej i krócej niż insulina). Novo Nordisk zabiega o włączenie swojego preparatu do refundacji. Taki lek Eli Lilly już podlega dopłatom, ale koncern chciałby ustanowić na niego oddzielny od insuliny (należy sądzić, że nieco wyższy) limit refundacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Decyzja uderzy w potentatów