Deficyt Grecji wyższy, ale...

WST
18-09-2012, 11:02

Pierwotny deficyt Grecji może być w tym roku wyższy niż oczekiwano, ostrzegł Yannis Stournaras, minister finansów Hellady, donosi Reuters.

Wskaźnik liczony jest po odjęciu kosztów obsługi istniejącego dług i usunięciu wpływu cyklu koniunkturalnego. Powodem jego pogorszenia jest pogłębiająca się recesja gospodarcza.

Według prognozy ministerstwa, w 2012 r. deficyt pierwotny wyniesie 1,5 proc. PKB. Wcześniejsze szacunki zakładały wskaźnik na poziomie 1,0 proc. Minister zapewnił jednak, że w ujęciu nominalnym budżet na 2012 r. zachowa docelową wielkość deficytu określoną przez międzynarodowych wierzycieli.

Budżet na ten rok zamknie się w granicach określonych przez trojkę – powiedział Stournaras. Dodał, że obecna recesja ma ogromną skalę.

Jesteśmy w jej piątym roku i w ujęciu skumulowanym recesja osiągnęła już poziom 20 proc. Oczekujemy, że do 2014 r. wzrośnie do 25 proc. – ocenił szef greckich finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Deficyt Grecji wyższy, ale...