Deloitte odstąpił od wydania opinii o GetBacku

opublikowano: 03-07-2018, 07:09
aktualizacja: 03-07-2018, 07:32

Firma audytorska Deloitte Polska odstąpiła od wydania opinii o rzetelności sprawozdania finansowego GetBacku.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter. 

Firma Deloitte odstąpiła od wydania opinii z badania sprawozdania GetBacku.
Zobacz więcej

Bez efektów

Firma Deloitte odstąpiła od wydania opinii z badania sprawozdania GetBacku. Fot: Jacek Łagowski, FORUM

"Nie byliśmy w stanie uzyskać wystarczających i odpowiednich dowodów badania stanowiących podstawę do wyrażenia opinii" - głosi stanowisko audytora.

W uzasadnieniu doprecyzowano, że audytor nie był w stanie uzyskać od zarządu |wystarczających i odpowiednich" dowodów na zasadność przyjętego przez firmę założenia o kontynuacji działalności jednostki dominującej. 

Deloitte nie jest też w stanie wypowiedzieć się odnośnie wpływu toczących się postępowań oraz ich ostatecznych wyników na skonsolidowane sprawozdanie finansowe. Chodzi o postępowania wszczęte z zawiadomień UKNF, dotyczące przestępstw przez osoby wchodzące w skład zarządu GetBacku.

Deloitte przyznał, że "został poinformowany" o "spostrzeżeniach UKNF" dotyczących możliwych praktyk poprzedniego zarządu, polegających na sprzedaży poza grupę kapitałową portfeli wierzytelności z rozpoznaniem wyniku, a następnie ich odkupowania po nowej, wyższej cenie, co zdaniem urzędników powodowało manipulację wynikami finansowymi (także tymi, które ujawniono w sprawozdaniach za poprzednie okresy, badanych i pozytywnie opiniowanych przez Deloitte). Nowy zarząd GetBacku określił potencjalny negatywny wpływ tych transakcji na kapitał własny na 58,7 mln zł i na wynik brutto na 2017 r na 40,3 mln zł, ale Delotte podkreśla, że nie był w stanie uzyskać dowodów na prawidłowość tych szacunków.

Wreszcie - opinii nie wyrażono, bo nowy zarząd nie był w stanie przekazać oświadczeń dwóch byłych członków zarządu o tym, że nie doszło do oszustw i uchybień w działalności biznesowej GetBacku.

Oświadczenie Deloitte podpisał Paweł Nowosadka.

Mimo braku opinii, sprawozdanie GetBacku za 2017 r. zostało wczoraj opublikowane i w najważniejszych pozycjach wyniki nieznacznie różnią się od tych, opublikowanych w maju we wstępnym raporcie. Strata netto jest mniejsza o 25 mln zł i wynosi 1,327 mld zł.

Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF, przypomina, że warunkiem wniosku o odwieszenie obrotu akcjami i obligacjami GetBacku jest - oprócz publikacji raportu rocznego - także publikacja raportu za I kwartał 2018 r. Spółka przesunęła ją na 23 lipca.

- O ile nie pojawią się inne przesłanki uzasadniające dalsze zawieszenie notowań, obrót tymi instrumentami finansowymi zostanie wznowiony drugiego dnia po dniu publikacji kwartalnego raportu spółki za I kw. br. - dodaje Jacek Barszczewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Deloitte odstąpił od wydania opinii o GetBacku