Depczą stolicy po piętach

opublikowano: 10-12-2017, 22:00

Wrocław i Gdańsk są coraz wyraźniejsze na biznesowej mapie Polski

Stolicę Dolnego Śląska jako miejsce na siedzibę spółki rozważa 22 proc. menedżerów odpowiedzialnych za rozwój w dużych firmach. To druga za Warszawą (28 proc.) pozycja wśród miast atrakcyjnych dla biznesu, szczególnie dla rozwoju tzw. centrów usług. Tak wynika z raportu „Potencjał inwestycyjny Wrocławia” firmy Antal, przygotowanego we współpracy m.in. z CBRE. To część cyklu analizującego potencjał inwestycyjny największych polskich miast. Wcześniej opublikowano raporty o Łodzi i Trójmieście. Powstają na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 500 menedżerów wyższego szczebla, którzy oceniają klimat dla prowadzenia biznesu w konkretnych miejscach. Po 16 proc. respondentów wskazało Łódź (raport o niej prezentowaliśmy w „PB” 23 października 2017 r.) i Poznań, a 13 proc. Trójmiasto.

Fachowcy i biura

Stolica Dolnego Śląska zyskuje głównie dzięki bliskości do Niemiec, bo inne aspekty otoczenia biznesu inwestorzy oceniają dość surowo.

— W ciągu kilku ostatnich lat zakończono we Wrocławiu duże inwestycje infrastrukturalne, m.in. obwodnicę, terminal lotniczy, dworzec kolejowy i stadion, które zdecydowanie poprawiły jakość życia mieszkańców i umożliwiły sprawne prowadzenie biznesu. Wiele działań infrastrukturalnych, np. wymianę taboru kolejowego i remonty dróg, podjęto w ramach takich inicjatyw jak Europejska Stolica Kultury czy The World Games. Są one szczególnie istotne w przypadku inwestycji związanychz produkcją i transportem — mówi Michał Wolski, menedżer z Antala.

Jego zdaniem, firmy działające w dziedzinach: IT, finansów, automotive, urządzeń domowych i centrów usług, mogą we Wrocławiu liczyć na pozyskanie wykształconych specjalistów. Właśnie potencjał edukacyjny, rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników, został oceniony najwyżej spośród wszystkich analizowanych atutów miasta. W województwie dolnośląskim 32 uczelnie kształcą ponad 14 tys. studentów na kierunkach lingwistycznych, 13 tys. na kierunkach finansowych i 9 tys. na kierunkach IT. Biznes ma tam również do dyspozycji bogatą bazę biurową. Z badania wynika, że w ciągu 3 lat podaż powierzchni biurowej we Wrocławiu zwiększy się o ponad 20 proc. Pozwoli to przekroczyć — jako drugiemu rynkowi regionalnemu w Polsce (po Warszawie) — milion mkw. (dziś jest 900 tys. mkw.). Do największych obiektów biurowych należą: Business Garden, Sky Tower, Bema Plaza.

Blisko do Niemiec

Średnia ocena otoczenia biznesowego na podstawie wszystkich uwzględnianych spraw (dostępność infrastruktury, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, ocena miejsca jako przyjaznego do życia, potencjał edukacyjny i biznesowy) dla Wrocławia wyniosła 7 pkt. (taka sama jest średnia dla kraju) w 10-stopniowej skali. Wrocław jest doceniany jako miejsce do prowadzenia biznesu przede wszystkim ze względu na położenie. Podkreśla się bezpośrednie sąsiedztwo i bardzo dobre połączenia z Niemcami.

— Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Niemiec, a także świetna infrastruktura drogowa są dużymi atutami Dolnego Śląska dla wielu najemców z sektora logistycznego i przemysłowego. Region wrocławski jest jednym z największych ośrodków magazynowych w Polsce z ponad 1,5 mln mkw. podaży nowoczesnej powierzchni — wylicza Piotr Pikiewcz, starszy konsultant w CBRE. Gorzej jest z komunikacją miejską — menedżerowie często wskazywali na to, że w tej dziedzinie miasto ma jeszcze dużo do zrobienia.

Miejsce do życia

Lepiej potencjalni inwestorzy oceniają elementy otoczenia biznesowego w Trójmieście. Jego średnia to 7,4 pkt. Przy czym najbardziej przyciąga ono menedżerów jako miejsce atrakcyjne do życia (8,1 pkt.).

— Szeroka oferta kulturalna, akademicka i handlowa, a przede wszystkim położenie bezpośrednio na wybrzeżu daje aglomeracji atuty, które przyciągają nie tylko nowych mieszkańców, ale również wielu międzynarodowych inwestorów — wskazuje Piotr Pikiewicz.

Wysoką ocenę uzyskała również dostępność pracowników w przyszłości (7,9 pkt.).

— Pozytywny wizerunek regionu w kraju i za granicą, aktywna postawa administracji publicznej i bardzo dobra infrastruktura transportowa powodują, że Trójmiasto stało się ważnym miejscem rozważanym przez inwestorów z sektora usług dla biznesu, IT oraz dla odbudowującego się po kryzysie sektora stoczniowego. Świetnie wykształcona kadra przyciąga coraz bardziej zaawansowane procesy biznesowe, powstają więc nowe miejsca pracy, powodując, że specjaliści i menedżerowie z całej Polski wybierają Gdańsk, Gdynię lub Sopot jako miejsca zamieszkania — komentuje Daria Stefańska, menedżer Antal SSC/BPO.

 

KOMENTARZ
Dolnośląska potęga AGD

Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Tak jak do tej pory, miastu bardzo zależy na zachowaniu dywersyfikacji lokalnego rynku oraz dalszym rozwoju i wysokiej specjalizacji branż kluczowych dla regionu. Sektor motoryzacyjny otwarty jest na wyzwania i szybko reaguje i dopasowuje się do nowych trendów: zlokalizowany pod Wrocławiem zakład LG Chem zajmuje się produkcją baterii do samochodów elektrycznych, Toyota wytwarza silniki do samochodów hybrydowych, Volvo Bus Polska - produkuje autobusy elektryczne i hybrydowe a firma Govecs zajmuje się produkcją skuterów elektrycznych.

Dolny Śląsk jest swego rodzaju potęgą AGD. Fabryki takich firm jak BSH, Whirlpool, Electrlolux, LG, Heesung, LG wraz z licznymi poddostawcami, w większości zaspokajają potrzeby rynku europejskiego.

Od kilku lat Wrocław sukcesywnie pracuje nad przyciąganiem inwestycji z branży lotniczej i odbudową tradycji lotniczych miasta sprzed wielu lat. Sprzyja temu obecność takich firm jak UTC Aerospace Systems, Pradigm Precision czy Becker Avionics, a w ostatnich miesiącach realizacja dwóch inwestycji firmy XEOS (joint venture of GE oraz Lufthansa): uruchomienie centrum szkoleniowego oraz budowa centrum serwisowania silników lotniczych.

Wrocław kontynuuje również tradycje chemiczne i farmaceutyczne: dawny Viscoplast zakupiony przez 3M, który prężnie rozwija swoją działalność we Wrocławiu czy Polifarb wykupiony przez PPG i równie intensywnie się rozwijający, czy też rodzima firma Hasco-Lek.

Ale Wrocław to równie prężnie rozwijający się sektor usługowy, z coraz bardziej zaawansowanymi procesami realizowanymi na najwyższym poziomie. BNY Mellon, UBS, Credit Suisse, HP, DXC, UPS, to tylko kilka przykładów. Trzeba też, oczywiście, dodać słowo o  bardzo silnej branży IT i R&D. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy