Deweloperka przed falą przejęć

Anna Pronińska
opublikowano: 05-06-2008, 00:00

Deweloperzy nie utrzymają wysokich cen mieszkań. Będą musieli obniżać marże. Zwłaszcza ci mniejsi.

Deweloperzy nie utrzymają wysokich cen mieszkań. Będą musieli obniżać marże. Zwłaszcza ci mniejsi.

Na rynek trafiają drogie mieszkania, ale klienci mają węża w kieszeni. Dlatego rośnie różnica między średnimi cenami sprzedaży lokali, a wywindowanymi oczekiwaniami deweloperów. Takie są wnioski z najnowszego raportu o rynku mieszkaniowym w Polsce sporządzonego przez redNet Consulting.

— Deweloperzy muszą liczyć się z tym, że wkrótce będą musieli obniżać ceny albo zostaną z niesprzedanymi mieszkaniami w standardzie deweloperskim — mówi Robert Chojnacki, prezes redNet Consulting.

We Wrocławiu mieszkania, które znalazły nabywców w ostatnich trzech miesiącach, są 10 proc. tańsze od nowych projektów deweloperów. W Poznaniu różnica wynosi 4 proc, a w Łodzi 8 proc. W stolicy średnia cena metra kwadratowego lokali z nowej oferty wynosi 9,8 tys. zł, podczas gdy w zawartych transakcjach jest o ponad 12 proc. niższa.

— Duże dysproporcje to skutek optymizmu deweloperów, głównie nowych, którzy kupowali grunty w złotych czasach, licząc na ciągły wzrost cen. Wiele firm przepłaciło za działki. Czasy prosperity się skończyły, dlatego może dojść do przejmowania firm lub gotowych projektów — mówi Robert Chojnacki.

Niedawno JW Construction, największy deweloper w stolicy, informował, że z takimi ofertami zgłaszają się doń deweloperzy, którzy sobie nie radzą.

— Pozytywne jest to, że mieszkania stają się coraz bardziej dostępne. Klienci nie kupują już „dziury w ziemi”. Skraca się też czas oczekiwania na mieszkania — dodaje prezes redNet Consulting.

Klienci mają lepszy wybór. W ostatnich trzech miesiącach w Warszawie na rynek trafiło ponad dwa razy więcej mieszkań niż znalazło nabywców. Prezes redNet Consulting twierdzi, że teraz tanieć będą lokale o wyższym standardzie. Mieszkania po 5-6 tys. za mkw. mogą nawet drożeć.

— Coraz trudniej jest budować tanio. Dlatego dziś profesjonalny deweloper długo i dokładnie analizuje rynek — mówi prezes Chojnacki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Deweloperka przed falą przejęć