Deweloperzy mocno wcisnęli hamulec

opublikowano: 23-01-2023, 17:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W 2022 r. spółki rozpoczęły o prawie jedną trzecią mniej budów niż w roku poprzednim.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • O ile mniej nowych budów rozpoczęli w 2022 r. deweloperzy?
  • Jaki pod tym względem może być 2023 r.?

Deweloperzy działają na zwolnionych obrotach. W minionym roku ruszyli z budową 115,3 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 30,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z danych GUS.

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl, tak ostre hamowanie było naturalną reakcją przedsiębiorców na załamanie sprzedaży o niemal 40 proc. względem 2021 r.

– To naturalny odruch deweloperów, dążących do zrównoważenia rynku, czego wciąż nie osiągnęli. Poszukiwanie dna potrwa zapewne jeszcze w pierwszych miesiącach 2023 r. Pytanie jednak, na jakim poziomie owo dno może się znajdować. Statystyki GUS dotyczące nowych inwestycji mieszkaniowych cofnęły się w zaledwie kilkanaście miesięcy do poziomu z 2017 r. – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zwraca jednocześnie uwagę, że wedle prognoz Polskiego Związku Firm Deweloperskich w 2023 r. spółki ruszą z budową zaledwie 70-80 tys. lokali, co oznaczałoby zejście do poziomu z 2014 r.

– Tego typu scenariusz wydaje się, niestety, bardzo prawdopodobny, zwłaszcza gdy założymy dalszy realny spadek sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w 2023 r., nawet jeśli dynamika będzie mniejsza od dotychczasowej – dodaje Jarosław Jędrzyński.

Według danych Otodom Analytics potencjalni nabywcy coraz dłużej podejmują decyzje zakupowe. Średni czas wyświetlenia ofert wyniósł w IV kw. 2022 r. aż 91 dni. Dla porównania: rok wcześniej było to 58 dni. To również zwiększyło ostrożność spółek.

Ponad 90 m kw. na lokal
Ponad 90 m kw. na lokal
Według najnowszych danych GUS w 2022 r. oddano do użytku łącznie 22,1 mln m. kw. mieszkań. Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego lokalu to 92,5 m. kw.
Adobe Stock

– Na sześciu głównych rynkach w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. przybyło łącznie o ok. 2 tys.e nowych mieszkań mniej, niż zostało w tym samym czasie sprzedanych – mówi Aleksandra Gawrońska, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego JLL.

Zwraca jednocześnie uwagę na zmianę struktury nowej podaży, w której wzrosła się rola droższych inwestycji.

– Kiedy kurczy się popyt kredytowy, a popyt na droższe mieszkania zachowuje się bardziej stabilnie, zmienia się także nowa oferta deweloperów, którzy zaczynają wprowadzać inwestycje w prestiżowych lokalizacjach, z wykończeniem o wysokiej jakości lub mniejsze lokale, położone w centrach, dogodne na wynajem. Kiedy na rynek wchodzą droższe mieszkania, a sprzedają się tańsze, rosną naturalnie średnie ceny mieszkań pozostających w ofercie. I rzeczywiście, wzrosły na każdym rynku poza Łodzią. Czytając te dane trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to, że „mieszkania podrożały” – tłumaczy Aleksandra Gawrońska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane