Deweloperzy polubili Getin Noble Bank

  • Emil Górecki
opublikowano: 27-06-2013, 00:00

Bank Leszka Czarneckiego zyskał popularność nie dzięki niskim cenom, ale grze zespołowej i szybkim decyzjom.

Getin Noble Bank, PKO BP i Pekao — z tymi bankami najlepiej współpracuje się deweloperom badanym przez Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). Bank kontrolowany przez Leszka Czarneckiego wszedł na ten rynek przebojem po połączeniu Getinu i Noble Banku oraz zmianie strategii.

— Dawniej Getin oferował deweloperom droższe kredyty. Dziś zbliżył się do rynkowej średniej. Dodatkowo w grupie ma dom maklerski, który przeprowadza zdecydowaną większość ofert obligacji dla tego sektora — mówi Iwona Załuska, prezes Upper Finance. Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble, uważa, że wygrywa kompleksowością usług całej grupy.

— Dla dewelopera największym problemem jest dziś sprzedaż mieszkań. Getin Noble finansuje inwestycje, które są sprzedawane m.in. przez pośrednika sprzedaży nieruchomości Home Broker. Udzielanie kredytów dla nabywców wspiera Open Finance. Nasza grupa eksponuje oferty inwestycji przez nas finansowanych. Poza tym bardzo szybko podejmujemy decyzję — wylicza Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble.

Z badań PZFD wynika, że Getin podejmuje decyzje najszybciej i najlepiej współpracuje z deweloperem w trakcie budowy. Deweloperzy oceniają natomiast, że BRE Bank Hipoteczny ma najbardziej zgodne wstępne deklaracje z faktyczną procedurą i traktuje klienta najbardziej elastycznie i partnersko.

Najtańszy jest Bank Pocztowy, najbardziej wyrozumiały przy niskiej przedsprzedaży lub wkładzie własnym Millennium Bank, a rozpatrzenia wniosku najczęściej odmawia BZ WBK. PKO BP — który udzielił badanym deweloperom najwięcej kredytów — wygrywa ceną, a także tym, że finansuje inwestycje poza dużymi miastami.

— Generalnie w 2013 r. widzimy większe zainteresowanie banków współpracą z naszym sektorem. Wreszcie nie jesteśmy wrzucani do jednego worka z budownictwem infrastrukturalnym — mówi Konrad Płochocki z PZFD. Coraz większe zainteresowanie tym rynkiem wykazują banki spółdzielcze. W połowie maja SGB Bank objął warte 46 mln zł obligacje Polnordu, a poszczególne banki spółdzielcze coraz częściej udzielają kredytów deweloperskich.

— Zrzeszenia banków spółdzielczych mają doskonałe wyczucie rynków lokalnych i są elastyczne przy kryteriach wkładu własnego czy przedsprzedaży. Myślę, że ich pozycja w rankingu będzie rosła, podobnie jak Alior Banku, który jest elastyczny w finansowaniu kosztów miękkich inwestycji — mówi Iwona Załuska. Mimo że od wprowadzenia tzw. ustawy deweloperskiej upłynął już ponad rok, to z badania wynika, że jedynie 20 proc. deweloperów ma w sprzedaży inwestycje z rachunkami powierniczymi.

— W całej Polsce banki prowadzą około 100 rachunków zamkniętych i 20 otwartych — mówi Konrad Płochocki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane