Dezinwestycja nie jest brana pod uwagę

3 pytania do... prezesa KGHM

TRZY PYTANIA DO HERBERTA WIRTHA, PREZESA KGHM

1. Sumitomo uważa, że czas przygotowywać drugą fazę Sierra Gorda. Jak KGHM na to patrzy? Czy grupa jest zmotywowana i zbiera gotówkę?

Od samego początku zakładaliśmy, że bazową ścieżką rozwoju i działalności projektu Sierra Gorda będzie jego realizacja w dwóch fazach. Realizacja II fazy projektu pozwoli na ponaddwukrotne zwiększenie obecnych mocy produkcyjnych kopalni.

2. Sumitomo przewiduje wzrost konsumpcji, a więc również cen miedzi oraz większe zapotrzebowanie na molibden. KGHM też tak uważa?

Okresy dekoniunktury na rynku surowcowym mają charakter krótkookresowy. Sektor wydobywczy to branża o charakterze długoterminowym, gdzie przeciętny okres od rozpoczęcia prac eksploracyjnych do chwili uruchomienia zakładu górniczego to 19 lat.

3. Sumitomo ma nadzieję, że KGHM nie sprzeda udziałów w chilijskim projekcie. Czy KGHM widzi w ogóle taką ewentualność?

KGHM jest stabilną, przewidywalną firmą. Sierra Gorda jest obecnie strategicznym zagranicznym aktywem KGHM. To światowej klasy aktywo górnicze z przewidywanymokresem życia zdecydowanie przekraczającym 20 lat. Wyniki prowadzonych w rejonie kopalni prac eksploracyjnych pozwolą określić dodatkowy potencjał rozwoju tego projektu. W czasie najbliższych lat Sierra Gorda w portfelu aktywów KGHM będzie w istotnym stopniu determinować pozycję konkurencyjną spółki. Niezależnie od jakości zasobów, Sierra Gorda to projekt, który w ostatnich latach pokazał wysoką jakość współpracy i zaufania w relacjach z japońskim partnerem. Wszystkie te czynniki sprawiają, że potencjalna dezinwestycja nie jest przez KGHM brana pod uwagę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu