DGP: Kto i ile zarobił na GetBacku

opublikowano: 30-10-2018, 08:11

"Dziennik Gazeta Prawna" przedstawił zestawienie pokazujące przepływy z GetBacku do sektora finansowego.

Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Getbacku? Zapisz się na nasz darmowy newsletter.

Zobacz więcej

Biuro firmy GetBack

Andrzej Bogacz / FORUM

Banki sprzedawały GetBackowi portfele wierzytelności o wartości 3,1 mld zł. Największym kontrahentem był Getin Noble Bank (od 2012 r. 920 mln zł; do 2016 r. GetBack należał do grupy Leszka Czarneckiego). Drugi w kolejności jest Raiffeisen Bank Polska (408 mln zł), trzeci - BZ WBK (391 mln zł). Złe kredyty sprzedawały także m.in. PKO BP, Alior i Pekao. 

Czytaj także: Jak banku zarobiły na GetBacku

Banki zarabiały też na sprzedaży obligacji windykatora - w sumie 66,6 mln zł. Zarabiał też biura maklerskie. Największym dystrybutorem obligacji był Polski Dom Maklerski (jego prezes został zatrzymany, a na najbliższym NWZ spółka może zostać podjęta decyzja o likwidacji podmiotu), przez którego przeszły papiery za 750 mln zł. Zarobek z tytułu prowizji wyniósł 23 mln zł. Papiery za za setki milionów sprzedały również Noble Securities i Haitong Bank. 

Największą prowizję - 63 mln zł - zgarnęła jednak spółka MIA, która była pośrednikiem w dostarczaniu klientów z Idea Banku do PDM. 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy